Książki o emocjach dla dzieci – 7 pozycji, które warto znać

Książki dla dzieci o emocjach to świetny sposób na wprowadzenie małych dzieci do świata uczuć. Pomagają one dzieciom zrozumieć i zidentyfikować ich własne emocje, jak również emocje innych ludzi. Mogą stać się też początkiem rozmowy na trudne tematy, które wiążą się z rozwojem emocjonalnym. Książki podpowiadają też dzieciom jak radzić sobie z własnymi emocjami dzięki narzędziom takim jak głębokie oddychanie, liczenie czy pozytywne słowa skierowane do samego siebie. Poznaj 7 pozycji książkowych o emocjach dla dzieci i zapewnij im przyjemny sposób odkrywania emocji poprzez opowieści i działanie.

1. "Co robią uczucia?" Tina Oziewicz 

Jak poznać i oswoić emocje podpowiada fenomenalna i prosta w treści i formie książka „Co robią uczucia?”. Lektura pokazuje interesujący świat sympatycznych lub, rzadko, ale jednak wrogich, istot. Stwory przybierają imiona, które są nazwą uczucia, nastroju, cechy charakteru, usposobienia, zdolności, a nawet wyobrażeń. Czytelnik przygląda się sytuacjom z ich codziennego życia i dowiaduje się, zgodnie z tytułem książki, co robią uczucia.

2. "Wielka księga emocji" Esteve Pujol, Bisquerra Alzina Pons Rafael

Ta wyjątkowa książka wprowadza dzieci w fascynujący świat emocji. Na jej stronach przedstawione zostały baśnie i opowieści, w których wyeksponowano rozmaite uczucia ich bohaterów. Wszystko po to, by dzieci potrafiły rozpoznawać i nazywać emocje, które się w nich pojawiają.

Treść książki to opowiadania i legendy z różnych stron świata – Gracja, Afryka, Francja, Indie, Anglia itd. omawiające różne problemy od impulsywności, smutku, poczucia winy, asertywności po przebaczenie lub wdzięczność. Całość podzielona została na trzy części : moje emocje, zbliżają mnie oraz do innych, a każda z bajek zawiera wprowadzenie opisujące dany problem.

Gniew, strach, radość, wdzięczność, smutek… to tylko niektóre z emocji, które zostaną oswojone dzięki tej pięknej i mądrej księdze.

3. "Self-Regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę" Agnieszka Stążka-Gawrysiak

4. "Planeta Mądrości" Jowita Wowczak Kasia Kowalska-Bębas

Bohaterem książki “Planeta Mądrości” jest Kajo – siedmioletni chłopiec, lubiący zabawy z kolegami, czytanie książek, spędzanie czasu z rodziną. Kajo bardzo lubi chodzić do szkoły, ale jak to wiadomo, czasami zdarzają się różne nieprzewidywalne sytuacje, które są źródłem złości, frustracji. Ta złość powoduje, że nasz bohater ląduje na nieznanej sobie planecie… Poznaje tam Mądrego Króla i jego dwór, Stresowca, Ufostrażników. Razem z Mądrym Królem oraz jego dworem, Kajo pomaga zaprowadzić porządek i równowagę na planecie. Jednocześnie dowiaduje się, jak działa stres i jak można sobie z nim poradzić.

W części dla dziecka znajdziemy historię Kaja. Opowieść jest napisana bardzo przyjemnym językiem, jest ciekawa i z pewnością spodoba się dziecku. Natomiast w części dla rodzica są podane podstawowe informacje na temat funkcjonowania mózgu. Ponadto w książce znajduje się kilka zabaw ćwiczących uważność, zmysły i umysł, które stanowią dla rodziców ciekawe narzędzia do radzenia sobie ze stresem u dzieci.

5. "Kolorowy potwór" Anna Llenas

Książka “Kolorowy potwór” to prosta i całkiem zabawna historia, którą najlepiej czytać wspólnie z dzieckiem. Tytułowy bohater, Kolorowy Potwór, doznaje ogromnego dyskomfortu, albowiem zupełnie wymieszały mu się emocje. Czuje się straszliwie zagubiony i kompletnie nie wie, co ma zrobić. Na szczęście spotyka on na swej drodze małą dziewczynkę, która postanawia mu pomóc w uporządkowaniu wypełniającego go wewnętrznego chaosu.

Mała bohaterka postanawia każdą emocję nazwać i znaleźć dla niej odpowiednie miejsce na przykład w przypisanym jej szklanym naczyniu, szczelnie zamykanym nakrętką czy korkiem. Każdą z emocji określa i symbolizuje inny kolor, a Twoja pociecha, wraz z Kolorowym Potworem, dowiaduje się, jakie emocje może odczuwać i jak można się w danym przypadku czuć. Oczywiście warto dopowiedzieć dziecku, że daną emocję można przeżywać w taki sposób, w jaki opowiada o niej potwór, ale każdy może reagować trochę inaczej, bo każdy z nas jest inny.

Wraz z małą bohaterką oraz Kolorowym Potworem Twoje dziecko poznaje takie emocje jak radość, która przedstawiona została za pomocą żółtej barwy, smutek kojarzący się z błękitem, ognistoczerwona złość czy czarny strach. Znalazł się też oddzielny słoiczek dla zieleni spokoju, zaś ostatnią emocją, jaką ze zadziwieniem odkryje potwór, jest miłość, stan nieznany nawet jego przewodniczce po świecie uczuć.

6. "Feluś i Gucio poznają emocje" Marianna Schoett

“Feluś i Gucio poznają emocje” to już trzecia część serii o przygodach przedszkolaka Felusia i jego misia Gucia – tym razem o emocjach. Książka skierowana raczej do młodszych dzieci, w wieku 2-5 lat. Feluś jest chłopcem w wieku przedszkolnym, a Gucio to jego pluszowy miś i najlepszy przyjaciel. Miś Gucio tłumaczy zawiły język emocji na bliskie i zrozumiałe każdemu maluchowi doświadczenia zmysłów – dla Gucia radość ma słodki smak, spokój przypomina dźwięki harfy, a tęsknota jest jak deszczowy dzień.

Podczas lektury książki mały czytelnik znajdzie się w wielu dobrze znanych sobie sytuacjach. Razem z Felusiem i Guciem nauczy się rozpoznawać, nazywać i akceptować swoje emocje. Będzie też wiedział, skąd się biorą, w jaki sposób można je wyrażać i jak sobie z nimi radzić.

7. "Gucio się złości. Uczucia Gucia" Aurelie Chien Chow Chine, Bożena Sękowska

“Gucio się złości. Uczucia Gucia” to książka napisana przez Aurelie Chien Chow Chine i Bożenę Sękowską. Opowiada ona historię małego jednorożca o imieniu Gucio, który zmaga się ze swoimi emocjami. Gucio doświadcza całej gamy uczuć, od złości i frustracji po szczęście i radość. Uczy się jak wyrażać siebie w zdrowy sposób, np. rozmawiając o swoich uczuciach z rodzicami i licząc do 10 zanim zareaguje, gdy jest zły. Dzięki tej podróży Gucio odkrywa, że dobrze jest odczuwać wszystkie rodzaje emocji, bez względu na to, jak silne lub trudne mogą być.

Książka zawiera również porady dla dorosłych, jak najlepiej wspierać dzieci, które zmagają się ze swoimi emocjami. Dzięki jasnym ilustracjom, zabawnym postaciom i wciągającej fabule, książka ta z pewnością pomoże młodym czytelnikom zrozumieć ich własne emocje i nauczyć się cennych umiejętności radzenia sobie z nimi.

Interesują Cię książki o emocjach? Sprawdź moje polecajki dla dorosłych w artykule “Książki o emocjach dla dorosłych – 7 pozycji idealnych na prezent”

Chcesz odkryć emocje na nowo? Więcej na platformie eMOCji Moc.

platforma emocji moc

Uwolnij się z blokad emocjonalnych. Przyjedź na warsztaty!

Chcesz zajmować się emocjami zawodowo? Zacznij certyfikację!

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.