Po co Ci emocje?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak trudno jest czasem zrozumieć własne emocje? Dlaczego nie lubisz, kiedy się złościsz? Skąd bierze się ten głos w Twojej głowie, mówiący, że znowu przesadzasz? A ten smutek, który skrywasz przed światem, udając, że jest ok? I właściwie po co Ci te emocje?

O czym mówią Ci emocje?

Każdego dnia robisz wiele rzeczy, spotykasz się z ludźmi, pracujesz, załatwiasz sprawy. I każdego dnia pojawiają się u Ciebie różne emocje: złość, radość, ekscytacja, a czasem smutek lub lęk.
Możesz udawać, że nie słyszysz swoich emocji albo że są mało ważne i trzeba się skupić na tym, co tu i teraz, na konkretach i działaniu. Jednak nie zmieni to faktu, że one są częścią Ciebie i chcą powiedzieć Ci coś ważnego. Czy słuchasz swoich emocji?

– Dobrze, dobrze Kaczko, załóżmy, że już wiem, że przyszła do mnie złość. I co ja co mam z tym zrobić?
– To świetnie! To, że widzisz emocję, która do Ciebie przychodzi, to pierwszy krok, żeby zobaczyć, co ona chce Ci powiedzieć, a to już połowa sukcesu.

Zauważ emocje w sobie, usłysz, co chcą Ci powiedzieć, a potem naucz się je prawidłowo obsługiwać. A o czym mogą informować Cię emocje?

  • Złość mówi Ci o tym, że jest Ci źle, bo zostały przekroczone Twoje granice i się na to nie zgadzasz.
  • Smutek oznacza, że czas się zatrzymać i zobaczyć, nad czym się smucisz. Co/ kogo straciłeś lub kto Cię zranił.
  • Strach ostrzega Cię przed niebezpieczeństwem, które może Ci zagrażać.

Poznaj i zrozum swoje emocje, aby być w pełni ze sobą i w lepszym kontakcie z innymi ludźmi.

A co, jeśli nie słuchasz emocji?

Może być też u Ciebie tak, że na chwilę obecną nie widzisz bezpośredniego przełożenia emocji na rzeczywistość. Albo myślisz, że emocje to tylko nastrój i nie mają wpływu na jakość Twojego życia.

Otóż okazuje się, że zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi, emocje mają dużo większe znaczenie.

Silnie oddziałują na relacje z innymi ludźmi i są źródłem ok. 80% schorzeń.

Jeśli więc zaprzeczasz swoim emocjom, jesteś od nich oderwany lub masz zablokowane emocje, to:

  • trudniej Ci radzić sobie z emocjami i je wyrażać,
  • masz “pod górkę” w relacjach z innymi (w domu lub w pracy),
  • możesz odczuwać szereg dolegliwości ze strony ciała o podłożu emocjonalnym (alergie, astma, ataki paniki, bóle stawów, głowy, pleców, bóle w klatce piersiowej, bezsenność, problemy z wagą i wiele innych)
  • w Twoim ciele pojawiają się blokady emocjonalne.

Dlatego tym bardziej warto, abyś zatrzymał się choć na chwilę i usłyszał, co o Twoich potrzebach mówią emocje, które do Ciebie przychodzą.

Naucz się je rozumieć i prawidłowo obsługiwać, a zobaczysz, że życie może być przyjemniejsze i prostsze. A jeśli zastanawiasz się od czego zacząć pracę z emocjami, to zapraszam Cię na moją platformę tylko i aż o emocjach – Emocji Moc. Możesz do niej dołączyć w każdej chwili.

Chcesz odkryć emocje na nowo? Więcej na platformie eMOCji Moc.

Uwolnij się z blokad emocjonalnych. Przyjedź na warsztaty!

Chcesz zajmować się emocjami zawodowo? Zacznij certyfikację!

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.