Najważniejsze, co zawsze powtarzamy: wszystkie emocje, które zachodzą w naszym organizmie, są dobre. Możemy wyróżnić 5 podstawowych emocji: strach (pomaga nam przetrwać, bo informuje nas o czymś niebezpiecznym), złość (pojawia się w niezgodzie na stan, w jakim się znajdujemy), wstręt (chroni nas przed tym, co jest dla nas niedobre), smutek (pojawia się, kiedy doświadczamy bezsilności, w sytuacji, której nie możemy zmienić), radość (pojawia się, kiedy doświadczamy czegoś fajnego dla nas). Mamy również emocje złożone, które składają się z emocji podstawowych, np. zazdrość czy rozczarowanie.
Jak powstaje blokada emocjonalna?
Emocja jest amplitudą, która ma swój początek, wzrost, szczyt i moment, kiedy opada. Każdy z nas może odczuwać w inny sposób emocję i każdy z nas ma jakiś sufit emocji, czyli ten moment szczytowy. Jeśli w tym momencie ktoś zaburzy nam ten proces, albo ta emocja przekroczy ten sufit, to powstaje blokada emocjonalna.
Poznajcie 5 rzeczy, które warto wiedzieć o blokadach emocjonalnych.
- Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w którym miejscu człowiek ma swój szczyt emocji, w związku z tym jedna osoba może doświadczać trudnej sytuacji i to przetrwać, a u kogoś innego może powstać trauma.
- Jedną z blokad emocjonalnych jest tłamszenie emocji.
- Blokady emocjonalne są możliwe do odkodowania.
- Jak można rozpoznać blokadę emocjonalną? Ciało reaguje w odpowiedzi na przebłysk emocji, np. może nas bezpodstawnie zamrozić, albo zareagować nieadekwatnie do powagi sytuacji. Blokady emocjonalne zapisują się w ciele, tak jak każda emocja, która do nas przychodzi.
- Skutkiem blokad emocjonalnych może być chorowanie naszego ciała, rozchwiana emocjonalność. Na przykład u ekstrawertyków mogą pojawiać się mocne wybuchy emocji na zewnątrz, a introwertycy wybuchają w sobie, w związku z czym robimy krzywdę albo innym, albo sobie.
Ja Kaczka,
Beata Kaczor
Neuroscience and Epigenetics trainer of emotions
biuro@beatakaczor.pl