Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak trudno jest czasem zrozumieć własne emocje? Dlaczego nie lubisz, kiedy się złościsz? Skąd bierze się ten głos w Twojej głowie, mówiący, że znowu przesadzasz? A ten smutek, który skrywasz przed światem, udając, że jest ok? I właściwie po co Ci te emocje?
O czym mówią Ci emocje?
Każdego dnia robisz wiele rzeczy, spotykasz się z ludźmi, pracujesz, załatwiasz sprawy. I każdego dnia pojawiają się u Ciebie różne emocje: złość, radość, ekscytacja, a czasem smutek lub lęk.
Możesz udawać, że nie słyszysz swoich emocji albo że są mało ważne i trzeba się skupić na tym, co tu i teraz, na konkretach i działaniu. Jednak nie zmieni to faktu, że one są częścią Ciebie i chcą powiedzieć Ci coś ważnego. Czy słuchasz swoich emocji?
– Dobrze, dobrze Kaczko, załóżmy, że już wiem, że przyszła do mnie złość. I co ja co mam z tym zrobić?
– To świetnie! To, że widzisz emocję, która do Ciebie przychodzi, to pierwszy krok, żeby zobaczyć, co ona chce Ci powiedzieć, a to już połowa sukcesu.
Zauważ emocje w sobie, usłysz, co chcą Ci powiedzieć, a potem naucz się je prawidłowo obsługiwać. A o czym mogą informować Cię emocje?
- Złość mówi Ci o tym, że jest Ci źle, bo zostały przekroczone Twoje granice i się na to nie zgadzasz.
- Smutek oznacza, że czas się zatrzymać i zobaczyć, nad czym się smucisz. Co/ kogo straciłeś lub kto Cię zranił.
- Strach ostrzega Cię przed niebezpieczeństwem, które może Ci zagrażać.
Poznaj i zrozum swoje emocje, aby być w pełni ze sobą i w lepszym kontakcie z innymi ludźmi.
A co, jeśli nie słuchasz emocji?
Może być też u Ciebie tak, że na chwilę obecną nie widzisz bezpośredniego przełożenia emocji na rzeczywistość. Albo myślisz, że emocje to tylko nastrój i nie mają wpływu na jakość Twojego życia.
Otóż okazuje się, że zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi, emocje mają dużo większe znaczenie.
Silnie oddziałują na relacje z innymi ludźmi i są źródłem ok. 80% schorzeń.
Jeśli więc zaprzeczasz swoim emocjom, jesteś od nich oderwany lub masz zablokowane emocje, to:
- trudniej Ci radzić sobie z emocjami i je wyrażać,
- masz “pod górkę” w relacjach z innymi (w domu lub w pracy),
- możesz odczuwać szereg dolegliwości ze strony ciała o podłożu emocjonalnym (alergie, astma, ataki paniki, bóle stawów, głowy, pleców, bóle w klatce piersiowej, bezsenność, problemy z wagą i wiele innych)
- w Twoim ciele pojawiają się blokady emocjonalne.
Dlatego tym bardziej warto, abyś zatrzymał się choć na chwilę i usłyszał, co o Twoich potrzebach mówią emocje, które do Ciebie przychodzą.
Naucz się je rozumieć i prawidłowo obsługiwać, a zobaczysz, że życie może być przyjemniejsze i prostsze. A jeśli zastanawiasz się od czego zacząć pracę z emocjami, to zapraszam Cię na moją platformę tylko i aż o emocjach – Emocji Moc. Możesz do niej dołączyć w każdej chwili.