Dlaczego boimy się pracy z blokadami emocjonalnymi?

Słyszałeś już pewnie ode mnie o blokadach emocjonalnych? Średnio każda dorosła osoba – jeśli nic z nimi nie robi – ma ich około 350. Gromadzimy je całe życie, a im więcej blokad, tym trudniej nam działać, aż wreszcie zaczynamy odczuwać fizyczne oznaki ich obecności w ciele. Dlaczego zatem boimy się pracy z blokadami? I jak to zmienić? Sprawdź to!

Jak powstaje blokada emocjonalna?

Blokada emocjonalna powstaje w skutek przeżywania trudnych dla nas emocji w sposób niewłaściwy. A co to znaczy źle przeżywać emocje?

Emocja jako energia, która się w Tobie pojawia powinna zostać zauważona. Poza dostrzeżeniem powinna też mieć czas, aby wybrzmieć do końca. Niestety najczęściej dzieje się tak, że albo my sami, albo ktoś z naszego otoczenia pojawiającą się emocję lekceważy. Nie daje jej uwagi, tłamsi ją i udaje, że tak naprawdę nie przyszła. Albo, że czuje coś innego lub, że to, co czuje, jest śmieszne, mało ważne i niegodne uwagi.

W takiej sytuacji emocja nie jest zasymilowana i w ciele właśnie jako blokada. Czasem też emocja, która się piętrzy, bo ją np. wyśmiano przebija swoją amplitudę i również tworzy blokadę. 

Jakie są inne przyczyny powstawania blokad? Zobacz TUTAJ

Jakie są skutki blokowania emocji w naszym życiu?

Efekty powstałych i nawarstwiających się blokad nie są widoczne od razu. To nie jest tak, że dziś czujesz złość i ją zablokujesz, a jutro masz problem z gardłem, albo z bólem klatki piersiowej.

Jednak z czasem blokad w ciele  jest tak dużo, a Twoje zdolności do samouzdrawiania organizmu na tyle obniżone, że zaczynasz odczuwać namacalnie skutki blokad emocjonalnych, a jest ich wiele od braku energii do działania, obniżonej odporności i lęków przez trudności w relacjach, bezsenność aż po alergie czy wszelkiego rodzaju niezdiagnozowane bóle ciała.

Dlaczego boimy się pracy z blokadami emocjonalnymi?

Skoro blokady, które w sobie nosimy nie wnoszą nic dobrego, a wręcz osłabiają nasz potencjał witalny i rozwojowy, to dlaczego nie chcemy ich oddać?

Praca z blokadami wydaje się wręcz oczywistością, skoro najnowsze badania pokazują ich wyraźny wpływ, na to co dziej się z naszym ciałem. A jednak, pojawia się strach, a właściwie lęk przed odblokowaniem, a wynika on często z wielu innych lęków.

1. Lęk przed zmianą.

“Jak będę funkcjonował, kiedy będę z mniejszą liczbą blokad lub prawie bez nich?”

2. Lęk przed nowym “ja”.

Czy kiedy nie będę miał blokad, to będę innym człowiekiem? Na ile się zmienię?

3. Lęk przed pustką.

“Co pojawi się w miejscu usuniętych blokad? Jak długo będzie ta pustka?”

4. Lęk przed opinią innych.

“Co powiedzą moi bliscy, kiedy zacznę inaczej reagować? Stawiać granice? Mówić to, co czuję?”

5. Lęk przed wyjściem ze znanej strefy komfortu.

“Znam siebie i swoje blokady od x lat i czuję się z nimi względnie bezpiecznie. A co jest tam, gdzie ich nie ma?”

To taka piątka najczęstszych obaw, jakie mogą się w Tobie zrodzić, kiedy pomyślisz o pracy z blokadami. I uwierz mi, że to jest zupełnie normalne. Tylko co Ty masz z tym zrobić?

Jak przezwyciężyć lęk przed pracą z blokadami?

Tak jak pisałam lęk przed pracą z blokadami jest zupełnie naturalny. W końcu żyjesz z blokadami przez większość swojego życia, a część z nich powstała już w dzieciństwie w związku z tym, jak Twoi rodzice czy opiekunowie reagowali na Twoje emocje.

Co może w takim razie zrobić? Kiedy przyjdzie lęk, zaakceptuj go. Zauważ, że przyszedł. Powiedz: “Dziękuję Ci mój lęku, że przyszedłeś. Co chcesz mi powiedzieć?”.

A potem zapisz na kartce to wszystko, czego lękasz się w pracy z blokadami. I przyjrzyj się czy są to fakty czy Twoje przekonania, a jeśli przekonania, to skąd mogły się wziąć. To da Ci dodatkowe informacje o Tobie.

I na koniec zadaj sobie jeszcze jedno pytanie: Czy coś stracę, jeśli pozbędę się blokad?

Możesz tylko zyskać, bo pustka po blokadach trwa chwilę – może dzień, może kilka dni – a w ich miejscu pojawią się nowe nieodkryte dotąd możliwości Twojego umysłu i duszy. Podziękuje Ci też ciało,które nie będzie obciążone zblokowaną energią nieprzeżytych emocji.

Jeśli czujesz, że czas na zmiany, to wiedz, że ja prowadzę autorskie szkolenie stacjonarne “Blokady emocjonalne u dzieci, młodzieży i dorosłych” u siebie, w Opolu.

Chcesz odkryć emocje na nowo? Więcej na platformie eMOCji Moc.

platforma emocji moc

Uwolnij się z blokad emocjonalnych. Przyjedź na warsztaty!

Chcesz zajmować się emocjami zawodowo? Zacznij certyfikację!

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.