Wakacje nastolatków – czy jest się czym martwić?

Jesteśmy po 2 latach pandemii, kiedy nauka odbywała się w większości zdalnie, a dzieci i nastolatki nie miały okazji do dbania o relacje rówieśnicze. Część życia młodzieży przeniosła się do online-u. Niejednokrotnie pojawiało się poczucie osamotnienia i lęki. I teraz przyszły wakacje. Wakacje w kryzysie, kiedy nie wszyscy wyjadą. Jak zadbać o czas naszych dzieci i nastolatków w okresie letnim, aby mogły wrócić do szkół w dobrej kondycji psychicznej?

Wakacje nastolatków - organizować im czas, czy nie organizować?

No właśnie. Jak to rozwiązać? Przecież sami pracujemy i to często przez większość wakacji. Jeśli uda się w tym roku gdzieś pojechać, to pewnie na krócej niż zwykle i to nie każdemu. Jednak nasze dzieci potrzebują wakacji. I to wakacji niekoniecznie za miliony, ale takich z drugim człowiekiem, z naturą. Aby mogły stworzyć wspomnienia, zregenerować umysły i z nową energią wrócić we wrześniu do szkoły.

W wakacjach chodzi o to, aby zadziało się coś innego niż zwykle, jeśli Wasze dzieci nie jadą na kolonie ani na pół kolonie, to pomyślcie nad tym jak zagospodarować im ten czas, aby nie przesiedziały tego lata przed monitorem komputera czy smartfona – w wirtualnej rzeczywistości.

Jak zadbać o czas wakacji mimo kryzysu?

Powiesz może  “No dobrze, Kaczko. Ty mi tu karzesz planować wakacje dziecku. Kiedy wszystko coraz droższe”. Masz rację, jest droższe i jest kryzys, ale jeśli zależy Ci na zdrowiu psychicznym Twojego dziecka, to planuj ten czas. Zatroszcz się o to, aby nie było nudy, bo nuda zabija kreatywność i motywację.

Mam dla Ciebie kilka niskobudżetowych propozycji na początek. Bo wcale nie musi być drogo, żeby było ciekawie. Później może wymyślisz coś jeszcze od siebie.

  1. Zorganizuj nocowanie pod namiotem na działce u siebie lub u innych rodziców z grupy znajomych Twojego dziecka (a jak nie macie działki, to w miejscach biwakowych w lesie).
  2. Zorganizuj wieczorny lub nocny seans kinowy (może być np. tematyczny). Zaproś znajomych Twojego dziecka na noc.
  3. Zaproponuj nocowanie u innych (w domu przyjaciół z paczki, u cioci, u babci – w zależności od wieku dziecka).
  4. Wyjdź z propozycją przygotowania przez Twoje dziecko i jego rówieśników jakiegoś wydarzenia np. przedstawienia, musicalu, pokazu tanecznego, pokazu mody, wernisażu zdjęć lub obrazów, koncertu gry na nietypowych instrumentach, festiwalu latawców). Możesz ich wspierać w organizacji, ale też niech sami wykażą się inicjatywą i kreatywnością. Może odkryją w sobie nowe talenty lub pasje?
  5. Wybierzcie się na lody, wspólny spacer lub przejażdżkę rowerową. Zorganizujcie piknik. Spędźcie ze sobą czas.

Pamiętaj, że Twoje dziecko bez względu na wiek potrzebuje odnajdywać i poznawać siebie poprzez działanie i kontakt z innymi.

A więc życzę Tobie i Twojemu dziecku: Niech te wakacje pomimo wszystko będą niezapomniane i pełne dobrych wspomnień!

 

Ja Kaczka,

Trener Mentalny emocji dzieci, młodzieży i dorosłych
biuro@beatakaczor.pl

Czym jest i jak się tworzy poczucie własnej wartości Twoje i Dziecka?

Czy istnieje różnica między poczuciem własnej wartości a pewnością siebie?

Sprawdź webinar “Jak poczucie własnej wartości dziecka wpływa na jego funkcjonowanie w grupie”

Chcesz lepiej rozumieć swoje własne emocje i prawidłowo je obsługiwać?
Dołącz do warsztatów online “Rozumiem moje emocje”.