Słyszałeś coś o blokadach emocjonalnych, ale nie wiesz, jak one właściwie powstają? Nie wiesz, jakie mogą być skutki blokowania własnych emocji? Przeczytaj koniecznie!
Czym właściwie są blokady emocjonalne?
Emocje, które pojawiają się w nas to energia, wibracje. Każda z emocji wytwarza inny rodzaj wibracji. I jeśli emocja po pojawieniu się w Tobie zostanie zauważona, a potem pozwolisz, jej wybrzmieć do końca, to cykl życia emocji się zamyka.
Natomiast jeśli emocja jest źle obsługiwana, czyli bagatelizowana, tłumiona lub wyśmiewana, to nie znajduje ujścia. Nie jest przeżyta i zasymilowana i utyka w ciele. Wszystkie takie trudne i nieprzeżyte należycie emocje tworzą potem blokady emocjonalne.
Ponadto kwestia emocji i blokad nie dotyczy tylko świadomości i ciała. Emocje zawsze pracują na dwóch płaszczyznach: świadomej, czyli tej, nad którą pracujemy np. podczas warsztatów, sesji indywidualnych itd., oraz w przestrzeni nieświadomej. Wszystko, co robimy w przestrzeni świadomej, odkłada się również w przestrzeni nieświadomej.
Blokady emocjonalne – jak powstają?
Blokady emocjonalne mogą powstawać w dzieciństwie np. na skutek nieprawidłowej obsługi emocji przekazywanej przez rodziców/opiekunów. Jednak mogą i powstają też w życiu dorosłym. Dzieje się tak dlatego, że nie nauczono nas prawidłowej obsługi emocji i nadal powielamy te same błędy. Dlatego ważne jest to, żeby nie tylko zrozumieć, jak działają emocje, ale nauczyć się od nowa ich prawidłowej obsługi.
Możemy robić to samodzielnie, albo przy wsparciu specjalistów, np. podczas sesji indywidualnych lub szkoleń dotyczących emocji i blokad.
Jakie są inne przyczyny powstawania blokad? Oto one:
- moment, kiedy emocja staje się obezwładniająca np. na skutek doznanego szoku, traumy emocjonalnej,
- mechanizm blokowania emocji wytworzony na podstawie nieprawidłowej obsługi emocji,
- choroba, zmęczenie, brak równowagi – w takich momentach nawet niewysoka amplituda emocjonalna może spowodować powstanie blokady emocjonalnej,
- występowanie podobnych blokad emocjonalnych w ciele – energia przyciąga energię, a blokady emocjonalne przyciągają kolejne blokady.
Emocje, które utykają w naszym ciele, mają tendencję do tworzenia warstw blokad emocjonalnych, czyli każda kolejna blokada narasta na następną i są coraz mocniejsze. Prawidłowa obsługa emocji przeciwdziała nawarstwianiu się blokad emocjonalnych.
Skutki blokad emocjonalnych
Efekty powstałych i nawarstwiających się blokad nie są widoczne od razu. To nie jest tak, że dziś czujesz złość i ją zablokujesz, a jutro masz problem z zatokami, albo z bólem klatki piersiowej.
Jednak z czasem blokad jest tak dużo, a Twoje zdolności do samouzdrawiania organizmu na tyle obniżone, że zaczynasz odczuwać skutki emocjonalne blokad emocjonalnych, takie jak:
- przyjmowanie błędnych założeń – aby pozbyć się błędnych założeń, musimy zacząć pracować z emocjami oraz nauczyć się tych emocji od nowa,
- utrzymujący się stan nadreaktywny – silniej reagujemy na pewne emocje, ponieważ już na starcie mamy podniesioną reakcję,
- lęki, depresje, fobie, PTSD,
- trudności w relacjach.
Skutki fizyczne blokad emocjonalnych:
- dyskomfort,
- zmęczenie,
- zakłócenie zdolności organizmu do samouzdrawiania się,
- obniżona odporność.
Choroby i trudności, które mają podłoże emocjonalne i które udało się wyciszyć, dzięki uwolnieniu z blokad emocjonalnych (na podstawie praktyki dr Bradley’a Nelsona):
- ADHD,
- alergie,
- astma,
- ataki paniki,
- spektrum autyzmu,
- bezpłodność,
- bezsenność,
- wszelkiego rodzaju bóle ciała,
- cukrzyca,
- choroby autoimmunologiczne,
- fobie,
- koszmary senne,
- dysleksja,
- problemy z tarczycą,
- problemy z wagą,
- problemy z zatokami,
- toczeń,
- zaburzenia odżywiania,
- zespół jelita drażliwego,
- zespół cieśni nadgarstka,
- zaparcia,
- zespół chronicznego zmęczenia,
- zaburzenie afektywne dwubiegunowe.