Książki o emocjach dla dorosłych – 7 pozycji idealnych na prezent

Emocje są z Tobą od zawsze. Są tak integralną częścią Ciebie, że czasami nawet nie zauważasz, kiedy powstają albo jak szybko się zmieniają. A jednak wiedza na ich temat wciąż nie jest pełna i nieustannie się zmienia, odkrywając coraz bardziej fascynujące fakty. Poznaj 7 książek o emocjach, które powinieneś znać, a jeśli szukasz pozycji idealnych na prezent, to właśnie je znalazłeś.

1. "Jak działają ludzie?" Camilla Pang 

„Jak działają ludzie” to wyjątkowa i wnikliwa eksploracja ludzkiej natury i norm społecznych dokonana przez osobę, która od 8 roku życia żyje ze zdiagnozowanym spectrum autyzmu, ADHD i zespołem lęku uogólnionego.

Życie ze spektrum autyzmu w połączeniu z ADHD i zespołem leku uogólnionego nie należy do najłatwiejszych z wielu względów, ale największym wyzwaniem dla takiej osoby jest zrozumienie ludzkich zachowań i emocji oraz nawiązywanie relacji, dlatego dr Camilla Pang postanowiła stworzyć dla siebie, ale też innych coś na wzór instrukcji obsługi człowieka opierając się na różnych koncepcjach naukowych.

Niezwykła perspektywa dr. Camilli Pang wiele mówi o nas samych, o tym, kim jesteśmy i dlaczego robimy to, co robimy. To fascynujący przewodnik po tym, jak dzięki zrozumieniu siebie i innych możemy prowadzić szczęśliwsze życie.

2. "Jak powstają emocje. Sekretne życie mózgu" Lisa Feldman Barrett

 

3. "Po co Ci emocje" Leon Windscheid

Po co ci emocje? Pytanie to może wydawać się dziwne, bo przecież to, że stale coś czujesz, jest czymś oczywistym. I mimo że uczucia w ogromnym stopniu determinują twoje życie i jak udowadnia autor tej książki dają ci przewagę ewolucyjną, to wciąż nie wiemy o nich za wiele. Bo czy łatwo ci odpowiedzieć na pytania o dobre strony strachu? Albo osądzić, czy istnieje miłość, która nie przeminie? Czy potrafisz wyjaśnić, dlaczego siebie oceniasz surowiej niż innych?

Odpowiedzi na te pytania zaskoczą Cię, zafascynują i zmienią. Co więcej, nauczysz się radzić sobie z własnymi i cudzymi emocjami, lepiej zrozumiesz samego siebie i pojmiesz, dlaczego odczuwanie jest twoją największą siłą!

Każdy z nas inaczej żyje i odczuwa, jednak wszyscy zachowujemy się wedle wspólnych reguł, które warto poznać. Windscheid łączy zaskakujące naukowe odkrycia z poglądami utrwalonymi przez tysiąclecia. Dostarcza nowych impulsów do życzliwego i pełnego akceptacji poruszania się w skomplikowanym świecie ludzkich uczuć.

4. ,,Emo sapiens" Rafał Ohme

,,Emo sapiens” Rafała Ohme to pozycja, której głównym tematem są emocje nasze i ludzi dookoła.

Rozumienie emocji to wielka sztuka. Czasami targają nami i nie możemy sobie z nimi poradzić. Wiemy, że nasze zdrowie psychiczne jest bardzo dużym wyznacznikiem naszego dobrego i jakościowego życia. 

Nauczenie się panowania nad naszymi emocjami to też duża korzyść w tworzeniu szczęśliwszego świata dla naszych bliskich czy też innych ludzi. Nie od dziś wiemy, że pozytywne osoby zarażają swoją energią innych.

Ta książka to taki przewodnik po emocjach, który w dość dowcipny, lekki, łatwy i przyjazny sposób uświadamia nam, że nasz umysł jest piękny i ważne jest, aby umieć z niego korzystać.

Emocje tylko w połączeniu z naszą intuicją, która jest naszym szóstym zmysłem, mogą pozwolić nam dogłębnie poznać siebie i innych. To intuicja pozwala nam czuć całym ciałem sytuację i pomoc w decydowaniu czy rozwiązywaniu wielu spraw.

5. "Czując. Rozmowy o emocjach" Agnieszka Jucewicz

Na książkę Agnieszki Jucewicz składa się 17 rozmów, jakie autorka przeprowadziła z wybitnymi psychologiami i psychoterapeutami, wśród których znaleźli się Danuta Golec, Bogdan de Barbaro, Bartłomiej Dobroczyński czy Anna Król-Kuczowska.

Co da Ci przeczytanie książki? Odsłoni ona przed Tobą praktyczne kwestie dotyczące psychologii, rozumienia innych i siebie samego. Uczucia i emocje wpływają na Twoje życie – nawet nie wiesz, jak bardzo! Rozłóż je na czynniki pierwsze i poznaj ich naturę dzięki lekturze „Czując. Rozmowy o emocjach”.

Każda rozmowa jest zaproszeniem do nowego świata, w którym emocje są drogowskazem, kompasem to tego co jest nasze, a co nie jest.

Poniżej fragmenty książki:

„Zuch” może też wrócić do domu i zamienić lęk w agresję. Pokrzyczy na żonę, wyżyje się na dzieciach. To mu wolno, bo tkwi w szponach narzuconego mu dawno temu fałszywego autoportretu.

Poza wszystkim warto pamiętać, że dla kogoś, kto się boi – nie tylko dla dziecka – często ważniejsza od argumentów merytorycznych jest sama uczuciowa obecność, poczucie, że w pobliżu jest ktoś, kto mnie kocha i przyjmuje mnie z tym lękiem.

6. "Uwaga! Złość" Ewa Tyralik-Kulpa

Złość jest jedną z podstawowych emocji, a jej odczuwania nie da się uniknąć. Ma ona związek z silnym wzburzeniem i stanowi reakcję między innymi na przekroczenie granicy osobistej, zagrożenie potrzeb lub rozczarowanie.

Wbrew pozorom, nie jest ona emocją negatywną. Nie tylko pomaga budować tożsamość człowieka, określa granice terytorium, ale także umożliwia osiągnięcie harmonijnych relacji z innymi ludźmi.

Inną kwestią jest natomiast agresja, która może pojawić się w skutek nieopanowania złości, zbyt silnego nadmiaru napięcia i wiąże się z wyrządzaniem krzywdy. Jak ją okiełznać i wyrażać w sposób prawidłowy, tak, by nie krzywdzić nikogo wokół, a w szczególności własnych dzieci?

Z pomocą przychodzi fenomenalna książka “Uwaga! Złość”, która dzięki swej nieszablonowej formie, błyskawicznie trafia do serca czytelnika i oswaja złość. Pokazuje, jak w bezpieczny dla siebie i innych sposób sobie z nią radzić. Wyzwalająca i pełna zrozumienia.

7. „Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko” Matthew McKay, Kim Paleg, Patrick Fanning, Dana Landis

Czy masz pewność, że Twoje reakcje i zachowania nie mają negatywnego wpływu na rozwój i psychikę dziecka? Dzieci czerpią informacje obserwując otoczenie, są doskonałymi obserwatorami. Niestety, nie zawsze prawidłowo potrafią ocenić wydarzenia, a ich błędna interpretacja sprawia, że gubią się w tym, jak stać się kimś ważnym i kochanym dla bliskich.

Książka “Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko” stara się odpowiedzieć na pytanie, jak zachowanie rodziców może wpłynąć na percepcję oraz zachowania dziecka.

Często skutki naszych zachowań są nieoczekiwane. Książka przytacza liczne przykłady tego, jak dziecko odbiera poszczególne sytuacje i jak reaguje na negatywne emocje.

To pozycja dla rodziców dzieci w różnym wieku, którzy nie radzą sobie z wybuchami złości. Książka “Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko” uczy technik kontroli złości, zrozumienia siebie, zrozumienia dziecka (czy innej osoby, której ta złość dotyczy, bo techniki można przenieść na dowolny grunt).

 

Interesują Cię książki o emocjach? Sprawdź moje polecajki książek o emocjach dla dzieci w artykule “Książki o emocjach dla dzieci – 7 pozycji, które warto znać”

Chcesz odkryć emocje na nowo? Więcej na platformie eMOCji Moc.

Uwolnij się z blokad emocjonalnych. Przyjedź na warsztaty!

Chcesz zajmować się emocjami zawodowo? Zacznij certyfikację!