Bajki o emocjach, które warto obejrzeć z dzieckiem – część I

Przerwa świąteczna czy ferie zimowe, to moment, w którym spędzamy z dziećmi więcej czasu. I jeśli wyczerpiecie już pomysły na zabawę i pojawi się ochota, aby obejrzeć bajkę, to niech to będzie wartościowa bajka, obejrzana wspólnie. Mam dziś dla Ciebie małą ściągę – pierwszą część bajek o emocjach, które warto obejrzeć z dzieckiem. Na dole znajdziesz też gotową listę do pobrania.

1. "To nie wypanda" 2022 (1 godz. 47 min.)

„To nie wypanda” przedstawia Mei Lee, pewną siebie, zwariowaną trzynastolatkę rozdartą pomiędzy byciem posłuszną córką swojej matki a swoim burzliwym dojrzewaniem.

Jej opiekuńcza matka, Ming, jest zawsze u boku córki – co niezmiernie przeszkadza nastolatce. Jakby mało miała ciągłych zmian zainteresowań, zmian w swoich związkach i we własnym ciele!

Gdy tylko Mei za bardzo się ekscytuje (czyli praktycznie ZAWSZE), przeistacza się w gigantyczną czerwoną pandę!

To bajka o nastolatkach, dojrzewaniu i relacji matka-córka.

2. "Coco" 2017 (1 godz. 45 min.)

Dwunastoletni Miguel uwielbia muzykę, która od pokoleń jest w jego rodzinie zakazana. Chłopak marzy jednak, by osiągnąć sukces na miarę swojego wielkiego idola – Ernesta de la Cruza.

W pogoni za swoją pasją trafia do pełnej kolorów Krainy Umarłych, gdzie ze wszystkich sił stara się odkryć historię swoich przodków. Z pomocą przychodzi mu przeuroczy oszust o imieniu Hektor.

“Coco” to bajka o znaczeniu marzeń, o pasji, o poszukiwaniu własnych korzeni. Jest głęboko osadzona w meksykańskiej kulturze i przepełniona muzyką.

3. "WALL·E" 2008 (1 godz. 38 min.)

Fabuła tej animacji to daleka przyszłość Ziemi, którą opuszczają ludzie, bo przez ich konsumpcyjny tryb życia, nie nadaje się ona do zamieszkania.

Robot WALL·E sprząta Ziemię już od siedmiuset lat, układając śmieci w symetryczne konstrukcje. Przede wszystkim jednak WALL·E jest ogromnie samotny i stęskniony kontaktu – przez lata samotności wykształciła się w nim zdolność do myślenia i okazywania uczuć.

Pewnego dnia na planetę przybywa EVE – przepiękna, nowoczesna maszyna, która szuka oznak życia. WALL·E  jest nią zafascynowany i postanawia zrobić wszystko, żeby ją do siebie przekonać.

 

4. "Nasze magiczne Encanto" 2021 (1g 50m)

“Nasze magiczne Encanto” opowiada historię niezwykłej rodziny Madrigal. Ich pełen magii dom znajduje się w tętniącym życiem mieście – w cudownym i urokliwym miejscu zwanym Encanto, ukrytym w górach Kolumbii.

Magia Encanto sprawiła, że każde dziecko w rodzinie posiada wyjątkową moc uzdrawiania, z wyjątkiem Mirabel. Kiedy magia otaczająca Encanto jest w niebezpieczeństwie, Mirabel odkrywa, że to właśnie ona, jako jedyna zwyczajna osoba w tej wyjątkowej rodzinie, może być jej ostatnią nadzieją.

5. "Odlot" 2009 (1 godz. 36 min.)

Po śmierci żony 78-letni Carl, były sprzedawca balonów, staje się zgryźliwy i pragnie spokoju, w czym przeszkadzają mu robotnicy z pobliskiej budowy. Po jednej ze sprzeczek zostaje decyzją sądu zmuszony do przeniesienia się do domu starości.

Nie zgadza się na taką starość i mocuje do domu tysiące balonów z helem oraz żagle i linki do sterowania. Dzięki temu wzbija się w powietrze i odlatuje do Ameryki Południowej, by spełnić swoje marzenie.

Przez przypadek zabiera ze sobą ośmioletniego chłopca, który oferuje mu pomoc w zamian za zdobycie odznaki Pomocnika Seniora.

6. "Wielka Szóstka" 2014 (1 godz. 42 min.)

Akcja filmu rozgrywa się w San Fransokyo, fikcyjnym mieście będącym – zgodnie z nazwą – futurystycznym połączeniem San Francisco i Tokio.

Główny bohater to czternastoletni geniusz komputerowy Hiro Hamada. Na początku chłopak bierze udział w nielegalnych walkach robotów, ale wkrótce okaże się, że może wykorzystać swoje umiejętności dla dobra ogółu.

Pomoże mu w tym robot Baymax: powiernik, przyjaciel zastępujący chłopakowi zmarłego brata, czuły opiekun wspierający Hiro na drodze ku dorosłości.

7. "W głowie się nie mieści" 2015 (1 godz. 34 min.)

W bajce “W głowie się nie mieści” umysłem bohaterki, nastoletniej Riley, zarządza pięć elementarnych emocji: Radość, Smutek, Gniew, Strach i Odraza.

Radość to niepoprawna optymistka o ciele wróżki w pstrokatej sukience. Smutek przybiera kształt apatycznej, niebieskiej okularnicy. Gniew jest czerwony, Strach wychudzony, a Odraza ma zieloną skórę i punkową fryzurę.

Emocje sterują reakcjami Riley za pomocą elektronicznej konsoli, zapisują wspomnienia dziewczynki w specjalnych szklanych kulach i często nie mogą dojść ze sobą do porozumienia, chociaż to Radość wydaje się mieć decydujący głos – przynajmniej do czasu.

Kiedy Riley, zwykle pogodnie usposobiona, przeprowadza się z rodzicami do innego miasta, zaczynają się prawdziwe kłopoty: nastolatka ma problem z adaptacją do nowego środowiska.

8. "Co w duszy gra" 2020 (1 godz. 46 min.)

Główny bohater tej bajki to nauczyciel muzyki Joe Gardner, sfrustrowany, że nie udało mu się zostać zawodowym jazzmanem. Niespodziewanie dostaje szansę na spełnienie marzeń. Zanim zdąży ją wykorzystać, ulega jednak wypadkowi i trafia do zaświatów.

Niegotowy na śmierć bohater ucieka do przedświatów, gdzie młode dusze przygotowują się do życia. Jedna z nich, dusza numer 22 postanawia pomóc mu w powrocie na Ziemię.

9. "Vaiana: Skarb Oceanu" 2016 (1 godz. 47 min.)

Tytułowa bohaterka – waleczna polinezyjska księżniczka – rusza w rejs w nieznane, aby ocalić swoją wyspę przed zagładą. Przy okazji udowadnia, że nie tylko na morzu trzeba czasem zmierzać pod prąd.

Los postawi na drodze bohaterki półboga Mauiego, którego mięśnie są równie wielkie jak samouwielbienie. Ciekawa z nich para. Ona jest marzycielką ryzykującą życie dla swoich poddanych. On to wytatuowany pocieszny maczo łaknący uwielbienia i poklasku. Ona niestrudzenie dąży do celu. On jest chimeryczny i kapryśny niczym hollywoodzka gwiazda. Starcie charakterów zaowocuje kilkoma zabawnymi scenami i refleksją nad światem mężczyzn i kobiet.

10. "Mój brat niedźwiedź" cz.I 2003 (1 godz. 25 min.) i cz.II 2006 (1 godz. 14 min.)

Niedoceniany przez własne plemię, sfrustrowany chłopak – Kenai prowokuje starcie z niedźwiedzicą grizzly. Gdy podczas walki ginie jeden z jego starszych braci, młodzieniec lekceważy rady starszyzny i rusza śladem zwierzęcia.

W ziemskie sprawy wkraczają leśne duchy, a zagniewany Kenai budzi się w cielsku brunatnego zwierza, aby zobaczyć jak wygląda życie od drugiej strony.

W II części wielki niedźwiedź (czyli Kenai) postanawia pomóc swojej dawnej przyjaciółce – dziewczynie o imieniu Nita. Nita znała Wielkiego Niedźwiedzia dawno temu, kiedy jeszcze nie był niedźwiedziem.

11. "Kraina Lodu" cz.I 2013 (1 godz. 48 min.) i cz. II 2019 (1 godz. 43 min.)

Elza to posiadaczka potężnej czarodziejskiej mocy, dzięki której może obrócić w szron i mróz wszystko, co stanie na jej drodze.

Dziewczyna od dzieciństwa próbuje nauczyć się kontrolować swój niebezpieczny talent. Dlatego gdy w dniu koronacji jej młodsza siostra Anna zaledwie po paru godzinach znajomości zaręczy się z przyjezdnym księciem, Elza w napadzie szału sprowadzi do Arendelle wieczną zimę, a potem ucieknie w góry.

W drugiej części Elsa i Anna wraz z przyjaciółmi udają się do Zaczarowanego Lasu w poszukiwaniu pomocy dla swego Królestwa.

Wracam do siebie