Jeszcze do niedawna złość była uważana za emocję negatywną, której należy unikać i nie okazywać jej publicznie. Na szczęście te czasy już się skończyły. Dziś coraz więcej badań wskazuje na pozytywne aspekty złości i jej ważną funkcję adaptacyjną, informacyjną i mobilizującą do działania.
O czym informuje Cię złość?
Złość to emocja, która informuje Cię o naruszeniu Twoich granic lub niespełnieniu potrzeb czy oczekiwań. Jest to emocja podstawowa, która rodzi się z poczucia dyskomfortu i której każdy z nas doświadcza w życiu wielokrotnie.
Pełni ona ważną funkcję adaptującą nas do otoczenia, w którym żyjemy. Złość może być intensywna i fizjologicznie odczuwana jako stan emocjonalny trudny do opanowania. Może przejawiać się przyspieszonym oddechem i biciem serca, skurczami serca, drżącymi dłońmi. Może też prowadzić do reakcji agresywnych, jak krzyk czy raniące innych słowa, zwłaszcza jeśli nie jest wyrażana na bieżąco i kumuluje się niczym lawa w uśpionym wulkanie, aby wreszcie wybuchnąć ze zdwojoną siłą.
Więcej o tym, gdzie w ciele mieszkają emocje znajdziesz w artykule TUTAJ.
Psychologowie z Uniwersytetu SWPS wyjaśniają, że tłumienie złości może prowadzić do jej narastania, a w dłuższej perspektywie zagrażać naszemu otoczeniu i nam samym niekontrolowanymi wybuchami czy agresją. Dlatego warto wyrażać swoją złość w sposób nieraniący innych, mówić o swoich potrzebach i stawiać dobre dla nas granice.
Złość może być jak najbardziej traktowana jak wartościowa emocja. Jest ona dla Ciebie cenną informacją o tym, co w Tobie. Złość podpowiada Ci, że coś jest nie tak, jakbyś tego chciała i że powinnaś przyjrzeć się bliżej swoim potrzebom, relacjom i sprawdzić, o co chodzi i czy nie potrzebujesz wprowadzić zmian.
Właściwe rozpoznawanie i wyrażanie swoich emocji, w tym złości, jest kluczowe dla zdrowia psychicznego. Wyrażanie swojej złości może pomóc Ci uniknąć wypierania trudnych emocji i ułatwić utrzymanie zdrowych relacji z bliskimi osobami. Ponadto, jak pokazują najnowsze badania – złość może pełnić istotną funkcję mobilizacyjną wobec wyzwań.
Co mówią badania na temat złości?
Według badań opublikowanych przez American Psychological Association w czasopiśmie “Journal of Personality and Social Psychology” złość może być korzystna w sytuacjach wymagających podejmowania wyzwań.
Aby lepiej zrozumieć, jak złość wpływa na osiąganie celów, badacze przeprowadzili serię eksperymentów z udziałem ponad 1000 uczestników i przeanalizowali dane z prawie 1500 ankiet. W każdym eksperymencie badacze wywoływali reakcję emocjonalną, taką jak złość, rozbawienie, pożądanie lub smutek czy też neutralny stan emocjonalny, a następnie przedstawiali uczestnikom trudny cel.
Według dr Heather Lench, wpływ złości na zachęcanie ludzi do osiągania celów był bardziej widoczny w sytuacjach, w których cele były trudniejsze. Nie zaobserwowano natomiast żadnej różnicy w przypadku łatwych zadań.
Dlaczego złość pomaga w osiągnięciu celu? Uczeni sugerują, że złość jest związana z większą wytrwałością i mobilizacją organizmu do działania. Złość może być motywująca. Ale to nie znaczy, że masz wyłączyć myślenie. Kiedy czujesz złość, zatrzymaj się i zastanów, dlaczego przyszła i o czym Cię informuje. Jakie Twoje potrzeby nie są zaspokajane, jakie granice przekraczane, w jakich obszarach potrzebujesz zmiany.