Co to jest anhedonia?

Żyjemy nie tylko po to, żeby przeżyć, ale przede wszystkim po to by cieszyć się życiem. Niestety, dla niektórych osób wydaje się to wręcz niemożliwe. Co to jest anhedonia? Skąd się bierze ten stan? I jak możesz się z niego wyprowadzić.

Co to jest anhedonia? 

Anhedonia to stan, w którym tracisz przyjemność lub zainteresowanie codziennymi aktywnościami, które kiedyś przynosiły Ci radość. To tak, jakbyś przestał czuć emocje, gdy robisz coś, co normalnie sprawiałoby ci przyjemność. Taki stan dotyczy różnych dziedzin życia, takich jak jedzenie, seks, występy artystyczne, spotkania towarzyskie czy samo podejmowanie działań. Można to porównać do kolorowego świata, który nagle staje się czarno-biały. Anhedonia może mieć poważny wpływ na Twoje codzienne życie, na relacje z innymi ludźmi i na motywację do podejmowania nowych działań. 

Anhedonia jest związana przede wszystkim z zaburzeniami emocjonalnymi, w tym z depresją oraz z nadużywaniem substancji. Jeśli cierpisz na depresję, anhedonia jest powszechnym objawem, który może utrzymywać się również po ustąpieniu innych symptomów. A uzyskanie satysfakcji z życia staje się coraz trudniejsze, co może prowadzić do izolacji społecznej i utraty poczucia sensu życia. Leczenie anhedonii wymaga często połączenia farmakoterapii oraz psychoterapii i terapii emocji, które mają na celu przywrócenie radości.

Jeśli zauważysz u siebie te objawy, warto udać się do specjalisty, który może pomóc w rozpoznaniu przyczyn tego zjawiska i zaproponować odpowiednie działanie.

Anhedonia. Skąd bierze się brak radości z życia?

Częstą przyczyną anhedonii są trudne przeżycia, brak wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół oraz niskie poczucie własnej wartości. Wśród przyczyn tego problemu leżą też źle obsługiwane emocje, których nieprawidłowe instrukcje otrzymaliśmy od najbliższych. Jak wyrażać emocje w zdrowy sposób?
Sprawdź TUTAJ.

Bez względu na źródło problemu, anhedonia jest skrajnie niezdrowym stanem psychicznym, który może prowadzić do depresji i izolacji społecznej. Jeśli uważasz, że cierpisz na brak radości z życia, nie zwlekaj z kontaktem z certyfikowanym trenerem emocji czy psychologiem.

Skuteczne leczenie anhedonii wymaga czasu i wysiłku, ale może ostatecznie poprawić twoje samopoczucie i jakość życia. Pamiętaj, że nie ma nic złego w szukaniu pomocy. W końcu, każdy zasługuje na szczęśliwe życie w zgodzie ze swoimi emocjami. 

anhedonia

Co robić, gdy nic nie cieszy? Leczenie anhedonii

Leczenie anhedonii polega przede wszystkim na ustaleniu przyczyny, która doprowadziła do tego stanu oraz wykorzystaniu odpowiednich metod terapeutycznych. Czasami anhedonia towarzyszy chorobom psychicznym, jak depresja czy zaburzenia lękowe, wtedy należy się skonsultować z lekarzem.

W innych przypadkach możesz po prostu zacząć od wprowadzania drobnych zmian w życiu jak cieszenie się chwilami wolnymi od obowiązków i planowanie czasu wolnego. To nic innego jak poszukanie codziennych rytmów, które sprzyjają pojawianiu się u Ciebie radości. 

Pomocne mogą być też odpowiednie aktywności jak uprawianie sportu, spotkania z przyjaciółmi, robienie zdjęć czy jedzenie ulubionych potraw. Dobrze wpływa również na nastrój słuchanie ulubionej muzyki, pozytywnych podcastów lub czytanie interesujących książek.

Popracuj też nad zwiększeniem swojej wiedzy dotyczącej emocji i sposobu ich obsługiwania. Wtedy łatwiej będzie Ci radzić sobie z bieżącymi emocjami, które do Ciebie przychodzą

Ważne jest, abyś pamiętał, że z anhedonii można się wyleczyć. Wymaga to jednak zaangażowania i determinacji, abyś znalazł na nowo sposoby na cieszenie się życiem i odzyskanie poczucia sensu.

 

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.