Być może słyszałeś o depresji. Ale czy wiesz, co to jest dystymia? Jakie są przyczyny powstawania dystymii? I jak ją leczyć? Przeczytaj artykuł!

Dystymia – co to jest?

Słyszałeś zapewne o depresji, ale czy wiesz, co to jest dystymia? To stan emocjonalny, który trwa dłużej niż dwa lata i charakteryzuje się uczuciem smutku, beznadziei i braku zainteresowania życiem. Dla niektórych ludzi dystymia to zupełnie normalny stan rzeczy, ale dla innych może to być bardzo uciążliwe.

Jeśli dotyka Cię dystymia, to najprawdopodobniej od dłuższego czasu nie potrafisz czerpać satysfakcji z życia. Cały czas czujesz się nieszczęśliwy, niezadowolony i zapomniałeś już, jak to jest cieszyć się z drobnych rzeczy.

Jeśli podejrzewasz, że masz dystymię, warto porozmawiać z lekarzem, który zleci Ci odpowiednie badania (m.in. poziomu witaminy D3) i ewentualnie skieruje na terapię. Warto też skorzystać z pomocy certyfikowanego trenera pracy z emocjami, bo niejednokrotnie dystymia ma swoje źródło w blokadach emocjonalnych, które przez lata powstały w Tobie na wielu poziomach. Pamiętaj, że nie jesteś sam – wiele osób zmaga się z tym schorzeniem i można mu zaradzić. Najważniejsze jest, aby szukać pomocy i robić wszystko, aby poprawić swoje samopoczucie. Nieleczona dystymia może się bowiem przerodzić w depresję.

Jakie są przyczyny powstania dystymii?

Skąd to się bierze dystymia, czyli stan przygnębienia, który trwa przez długi czas? Zwykle powodem jest połączenie czynników genetycznych, środowiskowych i psychologicznych. Brzmi troszkę skomplikowanie, ale pozwól, że to wyjaśnię.

W przypadku genetyki, rodzice, którzy mają historię depresji i innych zaburzeń emocjonalnych, przekazują swoje geny i zwiększają szanse na wystąpienie dystymii u swoich dzieci.

Dodatkowo stresujące środowiskowo i trudne doświadczenia życiowe, takie jak utrata pracy, rozwód, trudności finansowe, problemy w szkole lub trudne relacje z rodziną i przyjaciółmi, również mogą mieć wpływ na rozwinięcie się u Ciebie dystymii.

Ponadto z relacjami i emocjami są też nierozłącznie związane blokady emocjonalne, które mogą się u Ciebie tworzyć zarówno na poszczególnych emocjach, jak również mogą blokować konkretne obszary w życiu, tj. relacje, zdrowie czy finanse.

Wreszcie, znaczenie ma także poziom neuroprzekaźników, takich jak serotonina i noradrenalina, w Twoim mózgu. Jeśli jest niski, to również może to wpłynąć na ryzyko wystąpienia u Ciebie dystymii. 

I chociaż to wszystko brzmi niezwykle poważnie, to najistotniejsze jest to, że dystymia jest wyleczalna i z pomocą odpowiedniego działania możesz wrócić do zdrowia. 

dystymia co to jest

Jak leczy się dystymię?

Jeśli chodzi o leczenie dystymii, to przede wszystkim warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leki i terapię. Ja osobiście zawsze polecam indywidualne podejście do pacjenta – każdy w końcu jest inny i ma różne potrzeby. 

W leczeniu dystymii pomocne mogą być zarówno leki przeciwdepresyjne, jak i terapia poznawczo-behawioralna. Jedno i drugie może pomóc w radzeniu sobie z negatywnymi myślami i niskim nastrojem. Leczenie warto wesprzeć sesjami usuwania blokad emocjonalnych i nauką prawidłowego obsługiwania własnych emocji.

Oprócz tego, pamiętaj o codziennych nawykach, które wpływają na Twoje samopoczucie – dobrze jedz (nie doprowadzaj się do “wilczego głodu”), regularnie się ruszaj i odpoczywaj. Ja osobiście polecam spacery i kontakt z naturą. Jest to świetny sposób na wyciszenie i zrelaksowanie. 

W leczeniu dystymii kluczowe jest także wsparcie medyczne i psychologiczne, więc nie zamykaj się w sobie i szukaj pomocy nie tylko u siebie. Ze swojego doświadczenia wiem, że czasami trzeba trochę poszukać, żeby trafić na specjalistę, który będzie dla Ciebie odpowiedni i zrozumie Twoje potrzeby, ale warto ponieść ten początkowy trud, żeby móc cieszyć się życiem na pełnych obrotach. 

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.