Emocje – czym są i jak powstają

Czym są emocje? Jak właściwie powstają i jaką rolę odgrywają w Twoim życiu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Czym są emocje? Teoria Ekmana i Feldman Barrett.

Emocje są różnorodnymi reakcjami psychofizjologicznymi, wywołanymi bodźcami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Mówiąc prościej emocją nazwiemy cały szereg procesów, które zachodzą w Tobie od momentu zaistnienia jakiegoś “wyzwalacza emocji” (np.myśli, zdarzenia, osoby) przez Twoją interpretację, uwolnienie hormonów konkretnej emocji do krwioobiegu aż po reakcję.

Możemy wyróżnić dwie najważniejsze teorie powstawania emocji. I chociaż to tak naprawdę pewne konstrukty naukowe, to pomagają nam one rozumieć i kategoryzować emocje i świat wokół nas. 

1.Pierwsza z nich to teoria Paula Ekmana.

Zakłada ona istnienie sześciu podstawowych emocji, które są uniwersalne dla wszystkich ludzi niezależnie od kultury. Są to: radość, smutek, złość, strach, wstręt i zaskoczenie. 

2. Z drugiej strony, istnieje teoria Lisy Feldman Barrett.

Ta koncepcja zakłada z kolei, że emocje nie mają określonych wzorców reakcji. I to kontekst społeczno-kulturowy wpływa na ich kształtowanie się. Według niej, emocje powstają w mózgu interpretującego sygnały fizjologiczne w oparciu o kontekst, doświadczenie, przekonania oraz oczekiwania. 

Według Feldman Barrett każdy odczuwa i okazuje emocje inaczej. Bo jedynymi sygnałami związanymi z emocjami, jakie rejestrują nasze mózgi to sygnały dotyczące tego, czy coś jest przyjemne czy nieprzyjemne oraz czy jest pobudzające czy wyciszające. Z tych dwóch par sygnałów konstruujemy emocje takie jak smutek, złość czy radość.

Zarówno teoria Ekmana, jak i teoria Feldman Barrett wnoszą ważne spojrzenia na emocje i ich interpretację. Jednak teoria Lisy Feldman Barrett wydaje się bardziej zgodna z ideą, że kultura i kontekst społeczny odgrywają istotną rolę w kształtowaniu i doświadczaniu emocji. 

Chcesz dowiedzieć się, gdzie w ciele odczuwamy emocje i jak wyrażać je w zdrowy sposób? Więcej przeczytasz TUTAJ.

Emocje – czym są

Jak powstają emocje?

Emocje powstają w wyniku skomplikowanego procesu, w którym biorą udział zarówno mózg, jak i ciało.A wszystko to dzieje się bardzo szybko, w ciągu kilku sekund.

  1. Pierwszym krokiem w powstawaniu emocji jest bodziec, który może być wywołany przez zewnętrzne wydarzenia, osobę lub myśli i interpretacje wewnętrzne.
  2. Ten bodziec jest następnie przetwarzany przez mózg, który analizuje go i decyduje, jak na niego zareagować.
  3. W zależności od Twojego doświadczenia, osobowości, bagażu genetycznego i innych czynników, Twój mózg podejmuje decyzję, czy wywołać emocję i jaką konkretnie.
  4. Gdy decyzja zostanie podjęta, Twoje ciało reaguje na ten bodziec poprzez wydzielanie odpowiednich hormonów i zmiany fizjologiczne. Na przykład, gdy doświadczasz strachu, Twój mózg uruchamia układ przygotowujący organizm do walki albo ucieczki, co skutkuje zwiększonym tętnem, przyspieszonym oddechem i innymi zmianami fizjologicznymi. Dlatego emocje nie są tylko produktem mózgu, ale również ciała, co sprawia, że są one bardzo złożonym procesem. 

Jaką rolę odgrywają emocje? Jaka jest ich funkcja?

Emocje odgrywają kluczową rolę w Twoim życiu codziennym. Są jak kontrolki w samochodzie. Informują Cię o tym, co dla Ciebie ważne, czego pragniesz, o tym gdzie są Twoje granice i czy są przekraczane.

Pełnią one 3 niezwykle istotne funkcje. Są to:

1. Funkcja informacyjna (adaptacyjna).

Po pierwsze, pomagają Ci one rozpoznać sytuacje i bodźce z otoczenia, co pozwala Ci lepiej zrozumieć to, co dzieje się wokół Ciebie. Możesz dzięki temu łatwiej przystosować się do zmieniającej się rzeczywistości. Przeżywanie różnych emocji, takich jak radość, smutek, strach czy złość, pozwala Ci rozumieć i reagować na różnorodne sytuacje życiowe. Dzięki nim możesz lepiej radzić sobie w różnych sytuacjach, także tych stresujących. Emocje są więc niezwykle istotne dla Twojego funkcjonowania i adaptacji w społeczeństwie. 

2. Funkcja społeczna. 

Emocje pełnią również istotną rolę w Twoich relacjach z innymi ludźmi. Są informacją dla innych, co u Ciebie. Twój uśmiech, radość i empatia pomagają Ci budować więzi i nawiązywać pozytywne kontakty z innymi. Emocje pozwalają Ci też rozumieć i reagować na uczucia innych.

3. Funkcja mobilizacyjna.

Po trzecie, emocje stanowią bodziec do podejmowania konkretnych działań. Na przykład, jeśli czujesz złość, może ona skłonić Cię do stanięcia w obronie swoich przekonań. Motywują Cię też do osiągania sukcesów, dążenia do spełnienia celów i do realizowania Twoich marzeń. To emocje, napędzają Cię do działania i tworzenia pozytywnych zmian w Twoim życiu. Pokazują Ci też to, czego pragniesz i co jest dla Ciebie ważne.

Chcesz dowiedzieć się jak rozpoznawać emocje? Przeczytaj kolejny artykuł TUTAJ.

 

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.