eMOCje w związku

Jak to jest z tymi emocjami w związku? Trudniej? Inaczej niż z własnymi? I jak ogarnąć emocje w parze, dbając o dobro relacji, a jednocześnie o dobro każdej ze stron.  Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Emocje w związku, a konstrukt ja jestem

Emocje w związku są trudniejsze do ogarnięcia, bo na każdą relację  składają się emocje dwóch różnych osób. Każda z tych osób wnosi do związku odmienne doświadczenia, przekonania, inną wrażliwość i całkowicie różne dzieciństwo. A to właśnie w tym wczesnym okresie dostajemy od najbliższych instrukcje dotyczące tego, jak obsługiwać emocje, które do nas przychodzą.

Najtrudniej poukładać emocje w związku osobom, które mają problem ze zrozumieniem własnych emocji, oddzieleniem ich od siebie. Są to osoby, które mają trudność z bardzo mocnym konstruktem ja jestem.

Zaczyna się to na etapie wychowania. Kiedy dziecko jest ugrzeczniane, nie ma możliwości wyrażania swojego zdania. Pokazania światu swojej autonomii. Kiedy mówi się mu, co lubi, jak ma być ubrane, co ma myśleć itd.

W takiej sytuacji emocjonalność się wycofuje i w dorosłym życiu nie mamy do niej dostępu. Nie wiemy już, co czujemy, co lubimy, jakie mamy potrzeby i oczekiwania.

I tu pojawia się problem w parze. Bo kiedy nie wiem, co czuję, czego mi potrzeba, to jak mam się spotkać w relacji z drugą osobą, która też ma swoje emocje, potrzeby i oczekiwania. Najczęściej wtedy przychodzi emocjonalne zagubienie i chaos. Bo nie wiemy, która emocja jest ważna, którą puścić i jak porozumieć się z drugą połową.

Sprawdź, jak powstają emocje i jakie są ich funkcje w artykule “Emocje – czym są i jak powstają”.

Emocje w związku, a nieznajomość drugiej strony

Na problem z emocjami w związku ma też wpływ nie tylko nieznajomość własnych emocji, ale również nieznajomość emocjonalności partnera. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego, aby rozmawiać ze sobą o przeżywaniu emocji już od samego początku relacji.

I kiedy związek wychodzi z fazy zachwytu drugą osobą, a my nadal nie wiemy nic o tym, jak każde z nas przeżywa złość, smutek czy radość, to jest to  źródło późniejszych problemów.

Pojawiają się słowa: “Bo Ty zawsze…”, “Bo Ty nigdy…”, “Niech on/ona się zmieni”.

Należy bardzo mocno podkreślić tutaj kwestię wpływu i odpowiedzialności. Nie mamy wpływu na emocje drugiej strony i na to, jak radzi ona sobie z naszymi słowami, ani co zrobi.

Każda z osób w związku jest odpowiedzialna za własne emocje. Ma też wpływ na to, jak zareaguje i co zrobi, kiedy one przyjdą.

Dlatego bardzo ważna jest rozmowa i uwrażliwienie się na siebie nawzajem. Na to,co ja czuję, dlaczego ta emocja przyszła do mnie właśnie teraz. – “A co Ty czujesz? Jak Ty masz?” Słuchanie siebie i rozumienie tego, co się z nami dzieje, aby radzić sobie w relacji coraz lepiej.

W związku dobrze jest pozbywać się oczekiwań, dbać nawzajem o swoje potrzeby i cieszyć się z tego, co ta druga strona daje.

Emocje w związku - jak je ogarnąć?

Jak ogarnąć emocje w związku? Najpierw zacznij od siebie i prawidłowej obsługi swoich własnych emocji. Kluczowe jest tu oddzielenie 3 aspektów:

1. Moje emocje

Tu praca polega na prawidłowym rozpoznawaniu własnych emocji. Odkrywaniu tego, po co dana emocja do mnie przyszła i co chce mi powiedzieć.

2. Moje potrzeby

Tu sprawdzasz o jakich niezaspokojonych potrzebach przyszła Ci powiedzieć emocja. Pytanie, jakie warto sobie zadać przy rozpoznawaniu potrzeb,to: “Bez tego nie potrafię…”

3. Moje oczekiwania

Następnie trzeba sprawdzić czy z potrzeb wynikają jakieś oczekiwania w stosunku do partnera. Słowa, które mogą Ci się pojawić przy oczekiwaniach to : “On/Ona powinien/ powinna…”

Później przychodzi pora na to, aby tę emocję odprowadzić, zamknąć jej cykl życia, kiedy już wybrzmi. Nie podkręcać jej w sobie, aby nie rosła i razem z innymi ukrytymi emocjami, nie tworzyła bagażu emocjonalnego.

Podczas przyglądania się swoim emocjom, potrzebom i oczekiwaniom niesamowicie istotne jest też świadome podchodzenie do swoich oczekiwań wobec drugiej strony. Jeśli tworzymy jedynie kolejne oczekiwania, to zaczynamy kochać wyimaginowany obraz naszego partnera, a nie jego prawdziwe ja, a to może rodzić dalsze konflikty w parze. 

Aby cieszyć się z pięknej relacji, potrzeba z jednej strony pracy nad własnymi emocjami, a z drugiej rozmowy z partnerem o swoich emocjach, potrzebach i oczekiwaniach.

Jednak ostatecznie, aby mieć lepszy, dojrzalszy i szczęśliwszy związek, dobrze jest pozbywać się oczekiwań, dbać nawzajem o swoje potrzeby i cieszyć się z tego, co ta druga strona daje.Takie podejście uwrażliwia obie strony i wznosi relację na wyższy poziom.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o platformie eMOCji Moc, zajrzyj w link poniżej.

Wracam do siebie

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.