Jak nie zwariować przed świętami?

Święta to powinien być naprawdę dobry czas. Czas inny niż pozostałe dni w roku, ale inny innością, która daje radość, poczucie szczęścia i naładowuje nas dobrą energią na kolejne dni. Jednak, co zrobić, aby tak było? Jak nie zwariować przed świętami i ogarnąć emocje?

Jak przygotować się do świąt?

Aby nie powtarzać bezwolnie schematu świętowania, który niejednokrotnie mamy wyniesiony z domu rodzinnego. Warto zastanowić się nad tym, “jak ja chcę, aby wyglądały moje święta”.

To punkt wyjścia do tego, abyś zweryfikowała, czy dotychczasowy sposób świętowania Ci odpowiada i czy jest dla Ciebie dobry. Czy Ci służy? I tu nie chodzi o to, aby nagle w imię dbania o własny komfort emocjonalny zaprzeczyć wszystkiemu, co robiłaś przez ostatnie lata w tym czasie. I najbliższą wigilię spędzić totalnie inaczej.

Bardziej chodzi o to, aby te i każde kolejne święta były prawdziwie takie, jakie chcesz, aby były i nie stanowiły dla Ciebie czasu wypełnionego stresem, presją, czy kłótniami, po których siadacie do wspólnego stołu.

Jednak, aby stworzyć święta marzeń, trzeba wiedzieć, o czym się marzy. Dlatego weź pod lupę poszczególne obszary i zastanów się:

1. Czy chcę święta tylko w gronie najbliższych, czy może lubię, kiedy jest naprawdę dużo ludzi?

2. Czy chcę spędzać święta w domu, a może wolę wyjechać?  A jeśli tak, to gdzie?

3. Czy potrzebuję przed świętami robić gruntowne porządki w całym domu i dobrze mi z tym? Czy może wolę ograniczyć się do minimum?

4. Czy dla mnie jest ważne, aby na święta było mnóstwo jedzenia? A może wolę wybrać kilka najbardziej ulubionych potraw?

5. Czy świętowanie to dla mnie siedzenie przy stole, czy wolę świętować aktywnie? Wybrać się na spacer do lasu, łyżwy, a może narty?

To tylko niektóre pytania, jakie możesz sobie zadać. Kiedy już przygotujesz taką listę “świąt marzeń”, nie zapomnij, aby znalazły się na niej zarówno rzeczy, które chcesz jak i te, których absolutnie nie chcesz podczas świąt. To pomoże Ci stopniowo wdrażać swój plan na idealne święta.

Jak nie zwariować przed świętami i ogarnąć emocje?

Kiedy już wiesz, jak powinny wyglądać Twoje idealne święta, będzie Ci o wiele łatwiej do nich dążyć. Podziel się wizją swoich świąt z ludźmi, z którymi chcesz je spędzić. To może być mąż, żona, dzieci. Może okaże się, że oni mają podobnie, a jeśli nie, to niech oni też opowiedzą, napiszą o tym, jak chcieliby świętować. Jest większa szansa, że znajdziecie wspólny mianownik i kolejne święta będą naprawdę inne.

Poza tym istnieje kilka prostych sposobów, aby nie zwariować przed świętami już w tym roku.

1. Nie musisz wszystkiego robić sama. Zrób listę zadań i podziel poszczególne zadania pomiędzy domowników.

2. Jeśli zdarzało Ci się myśleć o prezentach na ostatnią chwilę, to pamiętaj, żeby w przyszłym roku prezenty kupić na przykład w listopadzie.

3. Pomyśl, jakie świąteczne potrawy lubicie i na pewno zjecie. Nie rób zbędnych zapasów.

I wreszcie pamiętaj, że w tych świętach nie chodzi o czyste okna, ani o największą liczbę potraw na stole. Ważne jest, aby spotkać się w zgodzie ze sobą w gronie osób, które kochasz i które Ciebie kochają i spędzić miło czas.

I takich świąt Ci życzę!

————————-

Chcesz wiedzieć więcej o szantażu emocjonalnym? Sprawdź artykuł: Szantaż emocjonalny – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Wracam do siebie