Jak pasja wpływa na zdrowie i motywację?

To, że pasja jest ważna i potrzeba w życiu wie chyba każdy. Jednak trochę gorzej z praktykowaniem pasji na co dzień. A to naprawdę kluczowe zarówno u nas dorosłych jak i u dzieci. Jak pasja wpływa na zdrowie, motywację i chęć do działania?

Czym jest pasja?

Pasja jest uczuciem, które nas wypełnia, kiedy wykonujemy coś, co jest nam bliskie, co lubimy robić, co daje nam radość i wypełnia nas energią.

W związku z tym, że pasja jest uczuciem, a uczucia są zmienne, to również pasje mogą się w naszym życiu pojawiać i znikać. I to zupełnie normalne, bo i my się zmieniamy. Chociaż może być też tak, że niektóre pasje zostaną z nami na dłużej i to też jest ok.

 

Jak rozpoznać pasję?

Nie zawsze od razu wiadomo, co jest Twoją pasją. Czasem trzeba poszukać dłużej i rozleglej, popróbować, porozglądać się, dać sobie przestrzeń na znalezienie pasji.

Po czym poznasz pasję? Po uczuciach towarzyszących i zaangażowaniu. Pasja rozpala Cię od wewnątrz, wypełnia radością, daje satysfakcję. Sprawia, że chcesz się rozwijać i być lepszą wersją siebie.

Podobnie jest z dziećmi. I choć często znalezienie pasji przychodzi im łatwiej niż nam dorosłym, to i tak potrzebują naszego wsparcia i towarzyszenia w odkrywaniu pasji. A uwierz mi, że warto to zrobić, bo kiedy już Twoje dziecko odnajdzie pasje, to jest tak, jakbyś zyskał dodatkowego sojusznika i wsparcie w wychowywaniu. Pasja chroni dzieci przed nudą,  pustką, depresją i uzależnieniami.

Jak pasja wpływa na zdrowie i motywację?

Pasja jest tym, co napędza Twoje dziecko do działania i daje mu wewnętrznego kopa. Dzięki niej chce mu się robić te wszystkie inne rzeczy, które być może lubi mniej, ale też są konieczne jak choćby nauka nielubianego przedmiotu.

Dzieje się tak, ponieważ pasja rozpala w dziecku wewnętrzny ogień, a ten ogień naturalnie przenosi się również na inne dziedziny życia. Młody człowiek ma lepsze samopoczucie, większą motywację i chęć do działania, bo wie, że w czymś jest naprawdę świetny i że to jest jego odskocznią od rutyny. Ma poczucie sprawstwa i poczucie szczęścia.

 

Pasja chroni dzieci przed nudą,  pustką, depresją i uzależnieniami.

A jeśli jeszcze Cię nie przekonałam, dlaczego warto zainwestować w odkrycie hobby Twojej pociechy, to spójrz na poniższe korzyści z posiadania pasji.

Co daje pasja Twojemu Dziecku?
  1. Nadaje sens życiu, odpowiada na pytanie: Po co to robię?
  2. Wyzwala pozytywne emocje i wpływa na poczucie szczęścia.
  3. Dodaje energii i motywacji do działania.
  4. Zwiększa zaangażowanie, koncentrację i wydajność.
  5. Pozytywnie wpływa na proces twórczy i kreatywność.
  6. Zaspokaja potrzebę relacji z innymi ludźmi.
  7. Pomaga nawiązywać ciekawe znajomości.
  8. Jest też jedną z cech ludzi sukcesu.
  9. Może się stać ekscytującą odskocznią od codzienności lub sposobem na życie.
  10. Obniża poziom hormonów stresu, odpręża, a przez to korzystnie wpływa na zdrowie.

Sam widzisz, że znalezienie pasji dla Twojego dziecka, to tak naprawdę świetna strategia w radzeniu sobie z niechęcią do szkoły, znudzeniem i brakiem motywacji.

Przed nami szarobure miesiące jesienne i zimowe, więc jeszcze trudniej będzie przekonać dzieci do nauki. Nie wiem też jak potoczy się sytuacja związana z epidemią covid-19. Budujmy odporność mentalną naszych dzieci zawczasu. Dodajmy im skrzydeł!

Ja Kaczka,

Trener Mentalny emocji dzieci, młodzieży i dorosłych
biuro@beatakaczor.pl

Chcesz, by Twoje dziecko miało SZCZĘŚLIWE ŻYCIE i działało z zapałem i pełnym zaangażowaniem? Sprawdź kurs „Na skrzydłach pasji”.

Chcesz lepiej rozumieć swoje własne emocje i prawidłowo je obsługiwać?
Dołącz do warsztatów online “Rozumiem moje emocje”.

platforma emocji moc

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.