Praca z emocjami – czy jest się czego bać?

Zanim zaczniemy pracę z emocjami, często pojawia się w nas strach. Strach przed tym, że coś ze mnie wyjdzie, że okaże się, że coś jest ze mną nie tak, że mam zbyt dużo traum. Pojawia się też lęk o to, że się rozpadnę, że prawda, którą odkryję, będzie zbyt duża, że będzie bolało.

Praca z emocjami i ryzyko rozpadnięcia się czy bezpieczeństwo trwania w zamrożeniu?

Ciężar naszych blokad i tak nosimy na co dzień w naszym ciele, w pamięci komórkowej. I każdego dnia zużywamy mnóstwo energii, aby jakoś funkcjonować, aby podtrzymywać to, co w nas stare, bo już znane – choć niezdrowe i niszczące.

Czasem zamrażamy się i udajemy, że nie ma problemu, że jakoś sobie radzimy i dajemy radę.

Jednak w dłuższej perspektywie doprowadzamy się do problemów emocjonalnych, depresji, agresji lub chorób psychosomatycznych.

Dlatego ból zmiany, ból chwilowego rozpadu – nawet jeśli przyjdzie – jest niczym w porównaniu z tym ciężarem, który już dźwigasz.

Nowe musi mieć miejsce

Nie ma nowego bez zmiany, a zmiana to rozwój.

Żeby zbudować nowe, poukładać coś w nas od nowa i bardziej zdrowo, najpierw trzeba coś zburzyć.  I to niszczenie rodzi w nas ból, ale jest on przejściowy i stanowi element naszej wewnętrznej metamorfozy.

Dzięki procesowi pracy z emocjami i blokadami emocjonalnymi Twoja dusza i ciało mogą poczuć się lepiej, lżej. A Ty masz więcej energii na inne przestrzenie swojego życia, bo już nie będziesz dźwigać blokad i traum.

Co możesz, zrobić, gdy przyjdzie strach przed pracą z emocjami?

Kiedy mimo wszystko odczuwasz strach, możesz z nim porozmawiać. Podziękuj mu, że przyszedł. Niech wie, że jest usłyszany i wiesz o nim, ale nie potrzebujesz go aż tyle.

Poproś, aby się zmniejszył, aby zrobił miejsce innym emocjom, a jeśli nadal jest wielki, określ na ile go odczuwasz. Jeśli na 10, to 8 schowaj do np. do szafy, wtedy strachu zostaje Ci tylko na 2. Wtedy na pewno będzie Ci łatwiej poradzić sobie z takim małym strachem.

I na zakończenie pamiętaj, że zawsze możesz działać pomimo strachu i to jest piękne.

Ja Kaczka,

Trener Mentalny emocji dzieci, młodzieży i dorosłych
biuro@beatakaczor.pl

Masz ochotę dowiedzieć się więcej w temacie blokad emocjonalnych?
Obejrzyj webinar “Blokady emocjonalne – czym są i jak powstają”.

Chcesz lepiej rozumieć emocje swojego dziecka?
Obejrzyj bezpłatny webinar “Jak przetrwać trudne emocje dziecka i jak na nie reagować?”.

platforma emocji moc

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.