Emocje w ciąży mogą być bardzo zróżnicowane i nieprzewidywalne. W ciąży doświadczasz wielu zmian hormonalnych, które wpływają na Twój nastrój i emocje. Możesz czuć euforię, szczęście i radość, ale także smutek, niepokój i lęk. Co nie oznacza, że tak już będzie zawsze. Sprawdź, jak sobie z nimi radzić i czy Twoje emocje mają wpływ na dziecko.
Jak zmieniają się Twoje emocje w ciąży?
W ciąży często dochodzi do zmian hormonalnych i to one wpływają na to, jak w tym czasie odczuwasz emocje. Twoje ciało produkuje więcej estrogenów i progesteronu, które wpływają na samopoczucie. W pierwszych tygodniach ciąży mogą pojawić się u Ciebie skrajne stany emocjonalne, takie jak lęki, niepokój czy euforia.
Z jednej strony, możesz odczuwać radość wynikającą z faktu, że już jesteś mamą dziecka, który właśnie się w Tobie rozwija. A z drugiej strony może się u Ciebie pojawić stres związany z ciążą, obawy o zdrowie dziecka lub o to, jak poradzisz sobie finansowo. To wszystko może prowadzić do większego niż dotychczas niepokoju i lęku.
Mimo że wiadomo, co powoduje, że Twoje emocje w ciąży ulegają zmianie, to u każdej kobiety huśtawka emocjonalna może wyglądać nieco inaczej. Zróżnicowanie emocji w tym stanie zależy od wielu czynników, takich jak Twój stan zdrowia, sytuacja życiowa czy wsparcie ze strony najbliższych lub jego brak.
Emocje w ciąży – jak sobie z nimi radzić?
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu, ale wiąże się ona również z licznymi zmianami hormonalnymi, co może wpłynąć na Twój nastrój. W ciąży mogą przychodzić do Ciebie różne emocje, takie jak lęk, złość, smutek, czy euforia. Jak sobie z nimi radzić?
- Przede wszystkim rozmawiaj otwarcie o swoich uczuciach z bliskimi osobami – partnerem, przyjaciółką czy siostrą.
- Dbaj o swoje zdrowie psychiczne, relaksuj się, odpoczywaj i ciesz się obecnym stanem – pamiętaj, że tak nie będzie zawsze.
- Dowiaduj się więcej na temat tego, jak działają emocje w okresie ciąży i jak je obsługiwać. Możesz sprawdzić np. platformę rozwojową Emocji Moc, gdzie znajdziesz dużo najnowszej wiedzy w dziedzinie emocjonalności człowieka.
- Jeśli czujesz, że potrzebujesz też wsparcia ze strony specjalisty psychologa czy trenera emocji, nie wahaj się z niego skorzystać. Może okazać się ono pomocne w radzeniu sobie z trudnymi emocjami i blokadami emocjonalnymi.
- Pamiętaj też, że zmienne emocje w ciąży są normalne i zdarzają się każdej kobiecie, dlatego nie martw się, że coś jest z Tobą nie tak, a wręcz przeciwnie – pozwól sobie na ich odczuwanie i nie blokuj emocji.
Emocje zawsze warto przeżyć, bez względu na to, czy spodziewasz się dziecka czy nie. Ponieważ zblokowane, nieprzeżyte emocje utykają w ciele i tworzą blokady emocjonalne, a te w przyszłości mogą stać się przyczyną wielu chorób. Pozostaje jednak pytanie: Czy Twoje emocje w ciąży mają wpływ na dziecko i czy mogą mu zaszkodzić?
Czy emocje w czasie ciąży mają wpływ na dziecko?
Według wielu badaczy dziecko jest integralną i odczuwającą istotą już od momentu poczęcia. Co oznacza, że w trakcie ciąży także przeżywa różnego rodzaju emocje mamy, a te wpływają na jego rozwój. Szerzej wspomina o tym m.in. epigenetyka.
Zatem, gdy doświadczasz silnych emocji, np. stresu, lęku czy depresji, hormony stresu – takie jak kortyzol, mogą przenikać do krwi Twojego dziecka. A to wpływa na jego układ nerwowy i zwiększa ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak wcześniactwo czy problemy z uczeniem się w przyszłości. Dzieci matek, które doświadczyły wielkiego stresu i traumy podczas ciąży, są też bardziej narażone na choroby serca, problemy emocjonalne oraz wysoki poziom stresu w dorosłym życiu.
Z drugiej jednak strony, emocje pozytywne, takie jak miłość i szczęście, również mogą mieć wpływ na Twoje dziecko, pobudzając rozwój jego mózgu i wzmacniając więź emocjonalną między nim, a Tobą. Warto więc, abyś zadbała o zdrowie psychiczne w ciąży i postarała się przetransmitować na dziecko jak najwięcej pozytywnych emocji.
Emocje są integralną częścią zarówno Ciebie jako mamy jak i Twojego dziecka, które dopiero się rozwija. Dlatego też, kiedy pojawiają się w Tobie emocje – nawet te trudne – przeżyj je i opowiedz o nich Twojemu dziecku. Bo nawet, kiedy powiesz sobie, że nie będziesz czuć złości albo smutku, ono i tak je poczuje. Ale kiedy zaczniesz z nim rozmawiać o emocjach, będzie mu łatwiej – Tobie zresztą też, bo nauczysz się rozpoznawać swoje emocje i prawidłowo je odprowadzać.