Bicie serca nienarodzonego dziecka jest zależne od rytmu, w jakim bije serce jego matki. A jaka jest rola rytmu w pracy z emocjami? Przeczytaj artykuł.
Rola rytmu w Twoim życiu
Rytm, czyli pewna powtarzalność w czasie, jest z Tobą od zawsze. I choć Ty tego nie pamiętasz, bicie Twojego serca w brzuchu mamy synchronizowało się z rytmem uderzeń jej serca.
Kiedy przyszedłeś na świat, to poczucie bezpieczeństwa dawał Ci rytm czynności, które wykonywali wokół Ciebie rodzice. Karmienie, przewijanie, tulenie, usypianie. Później też było rytmicznie. Był rytm nocy i dnia, rytm pór roku, rytm dni szkolnych i dni wolnych od szkoły.
Jak widzisz, rytm, a więc powtarzalność, a co za tym idzie przewidywalność, jest obecny w życiu każdego z nas. Rytm z założenia daje poczucie bezpieczeństwa i uspokaja Twój układ nerwowy. Kiedy wiesz, że jedne czynności zapowiadają inne, a określone zachowania następują po sobie, jest Ci łatwiej i Twoje emocje nie szaleją, nie są w chaosie. A kiedy już przychodzą do Ciebie emocje – nawet te trudniejsze – masz większe wewnętrzne zasoby, aby prawidłowo je obsłużyć.
Emocje, które pojawiają się w Tobie to energia, wibracje. Każda z emocji wytwarza inny rodzaj wibracji. I jeśli dana emocja po pojawieniu się w Tobie zostanie nieprawidłowo potraktowana, czyli zbagatelizowana, stłumiona lub wyśmiana, to nie znajduje ujścia. Nie jest przeżyta i zasymilowana i utyka w ciele. Tworzy blokadę emocjonalną.
Więcej o tym, czym właściwie są blokady emocjonalne znajdziesz TUTAJ.
Rola rytmu w pracy z emocjami
Skoro już wiesz, że rytm był w Twoim życiu od zawsze, to łatwo możesz się domyślić, że jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania Twojego układu nerwowego, a co za tym idzie również do dobrego zarządzania pojawiającymi się emocjami.
Jednak jako ludzie jesteśmy mistrzami w zaburzaniu rytmów. Niejednokrotnie zaburzamy rytm noc-dzień, bo wydaje się nam, że możemy mniej spać i dzięki temu zrobimy więcej, nauczymy się czegoś nowego czy nadrobimy zaległości. Zdarza się, że dość często zaburzamy rytm posiłków, bo po co jeść pożywne śniadanie? I w sumie obiad też można zmieścić gdzieś w międzyczasie. A kto by myślał o kolacji?
Wśród wielu rytmów w Twoim życiu jest też rytm praca-odpoczynek, ale i ten rytm możesz łatwo zaburzyć. Są przecież nieustannie nowe projekty, nowe cele, presja konkurencji albo nadgodziny i wymagania szefa. Kiedy w takim razie odpoczywać? I jak odpoczywać efektywnie, kiedy wokół tyle czynników, które rozpraszają. Zastanów się, jak wyglądają rytmy u Ciebie. Czy żyjesz w zgodzie z naturalnymi rytmami? A może nieustannie je zaburzasz?
Rytm, który służy emocjom
Rytm, który służy Twoim emocjom, to przede wszystkim rytm, którego nie zaburzasz z uporem maniaka. W swoim życiu posiadasz już wiele naturalnych rytmów, w zgodzie z którymi możesz żyć dla dobra Twojego układu nerwowego i emocji.
"Rola rytmu w pracy z emocjami, to przede wszystkim rola regulująca".
Na początek przyjrzyj się swojej codzienności i sprawdź:
- Jak wygląda Twój dzień pracy?
- Jak wyglądają dni wolne?
- Czy dajesz sobie prawo do odpoczynku?
- Czy odpoczywasz efektywnie, tak aby prawdziwie się zregenerować (fizycznie,psychicznie i emocjonalnie)?
- Czy szanujesz rytm dzień-noc?
- Czy dbasz o regularność posiłków w ciągu doby?
Jeśli szanujesz naturalne rytmu, też możesz pomyśleć, czy masz jakieś dodatkowe, własne rytmy, które służą Twoim emocjom.
Może znasz piosenki, które wyjątkowo uspokajają Twój układ nerwowy i pomagają Ci się zrelaksować? A może masz jakiś własny rytm czynności, które mają za zadanie wprowadzić Cię w nastrój gotowości do pracy – może poranna kawa, bieganie, taniec?
Pomyśl o takich dobrych dla Ciebie rytmach – zarówno na gruncie prywatnym jak i zawodowym i zacznij o nie dbać. Szybko przekonasz się, że kiedy jesteś wyspany, wypoczęty i najedzony, to żyje Ci się łatwiej z emocjami, które do Ciebie przychodzą w ciągu dnia.