Bajki o emocjach, które warto obejrzeć – część II

Przychodzę do Ciebie z 2 częścią bajek o emocjach, które warto obejrzeć z dzieckiem. Na dole znajdziesz też gotową listę do pobrania. Możesz na niej zaznaczać te animacje, które już wspólnie zobaczyliście.

1. "Król Lew" 1994 (1 godz. 29 min.)

“Król Lew” to opowieść o Simbie – małym lwie i dziedzicu Lwiej Krainy. Za sprawą działań złego wujka Skazy, Simba musi opuścić rodzinne strony. Samotny i porzucony, trafia pod opiekę wesołych i beztroskich przyjaciół – Timona i Pumby.

Dorasta, wiodąc wraz z nimi radosne, pełne przygód życie, zapominając o odpowiedzialności i królewskim dziedzictwie. Przeznaczenie jednak daje o sobie znać.

Simba przekonuje się, że nadszedł czas powrotu i objęcia we władanie Lwiej Krainy. Musi znaleźć w sobie dość odwagi, by przeciwstawić się złemu stryjowi Skazie, stoczyć z nim zaciekłą walkę i zająć należne mu miejsce.

2. "Piotruś Pan" 1953 (1 godz. 17 min.)

Piotruś Pan to opowieść o magii dzieciństwa i sile dziecięcej wyobraźni. Mieszkający w Nibylandii chłopiec, który nigdy nie chciał dorosnąć, zjawia się w domu Darlingów, aby wraz z ich dziećmi wyruszyć do swojej krainy.

Piotruś Pan zabiera trzynastoletnią Wendy oraz jej braci: ośmioletniego Johna i niespełna pięcioletniego Michaela do Nibylandii. Tam wraz z grupą Zaginionych Chłopców walczą z Kapitanem Hakiem i jego załogą.

3. "Dzwoneczek" 2008 (1 godz. 15 min.)

W Przystani Elfów mieszkają opiekujące się przyrodą wróżki, a każda ma swój wyjątkowy talent. Wśród nich jest znany z opowieści o Piotrusiu Panie – Dzwoneczek, która zakochuje się w chłopcu z Nibylandii.

Dzwoneczek to opowieść o przyjaźni, pomaganiu sobie, a także odnajdywaniu powołania, a wszystko z magią w tle.

4. "Przygody Kubusia Puchatka" 1977 (1g 11m)

Ta animacja powstała w oparciu o książkę A. A. Milne’a o przygodach misia o bardzo małum rozumku, który wraz ze swimi przyjaciółmi przeżywa kolejne ekscytujące przygody.

W Stumilowym Lesie mieszka wielu niezwykłych bohaterów. Kubuś Puchatek ma nieustającą ochotę na małe co nieco, Prosiaczek boi się nowości, Tygrysek jest rozbrykany, Królik wierzy w siłę umysłu, a życiem Kłapouchego rządzi melancholia.

Każdy z nich jest inny, ale łączy ich piękna przyjaźń na dobre i złe.

5. "Księżniczka i Żaba" 2009 (1 godz. 37 min.)

To baśniowa opowieść o dziewczynie z Nowego Orleanu i księciu zamienionym w żabę, desperacko pragnącym być znów człowiekiem.

“Księżniczka i Żaba” opowiada o młodej czarnoskórej dziewczynie – Tianie, która żyje w bogatej dzielnicy Nowego Orleanu w czasach narodzin muzyki jazzowej.

Pewnego wieczoru podczas przyjęcia poznaje rozgadaną żabę, która twierdzi, iż w rzeczywistości jest księciem Naveen, zaklętym w żabę przez złego doktora Faciliera. Prosi on dziewczynę by go pocałowała, co sprawi, iż zły czar pryśnie i na nowo stanie się człowiekiem.

Tiana ciekawa usłyszanej opowiastki, postanawia spełnić tę prośbę. Lecz ku wszelkiemu zdziwieniu po pocałunku i ona sama staje się żabą.

6. "Strażnicy marzeń" 2012 (1 godz. 37 min.)

Jack Mróz – niesforny chłopak władający chłodem – zostaje zaproszony przez swojego stwórcę do drużyny Strażników, która troszczy się o dobro dzieci na całym świecie.

Bohaterowie znani z baśni m.in. Święty Mikołaj, Królik Wielkanocny i Jack Mróz, łączą siły, aby przezwyciężyć Króla Ciemności imieniem Mrok, zanim sprowadzi on na świat wieczną ciemność.

Strażnicy marzeń ruszają do walki o wiarę w symbole świąt i uszczęśliwiających wierzeń. 

7. "Raya i ostatni smok" 2021 (1 godz. 54 min.)

Raya i ostatni smok” opowiada o przygodach samotnej wojowniczki z fantastycznego królestwa Kumandra, która usiłuje odnaleźć ostatniego smoka, aby przywrócić światło i nadzieję w jej podupadłym świecie.

Czasy, w których w magicznym królestwie, gdzie ludzie i smoki żyli ze sobą w harmonii już dawno minęły. W kranie panują teraz tajemnicze stwory zamieniające ludzi w kamienne posągi. Ci, którzy ocaleli, żyją w rozproszonych enklawach, a po smokach pozostało jedynie wspomnienie i legenda głosząca, że gdzieś spotkać można tego ostatniego.

Ogarnięta tą legendą tytułowa bohaterka Raya, odpowiedzialna w pewien sposób za obecną sytuację, przemierza pustkowia, wierząc, że ten ostatni smok naprawi całe zło. Kiedy dziewczyna odkrywa w końcu Sisu, będącą pływacką mistrzynią smoczycę, jej przygoda dopiero się rozpoczyna. Świat właśnie zyskał szansę, jakiej nie miał od wielu lat…

8. "Avatar: Legenda Aanga" 2005-2008 (serial 23 min.)

Kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach znika strażnik pokoju – Avatar, który jest jedyną osobą potrafiącą panować nad czterema żywiołami, Naród Ognia postanawia podbić pozostałe królestwa i wtedy równowaga świata zostaje zachwiana.

Świat “Legendy Aanga” jest podzielony na cztery narody: Plemiona Wody, Królestwo Ziemi, Naród Ognia i Nomadów Powietrza. Każdy naród ma dokładnie opisane kulturę, tradycje, historię. Niektórzy ludzie rodzą się z mocą kontrolowania żywiołów, przekazywaną w genach. Magia każdego z żywiołów również jest inna, adekwatna do jego natury i inspirowana różnymi autentycznymi stylami walki.

Świat “Avatara” jest zaskakująco skomplikowany jak na serial dla dzieci, niesamowicie ciekawy i wciągający.

9. "Legenda Korry" 2012-2014 (serial 30 min.)

Avatar Aang, pokonując władcę ognia, wprowadził świat w najdłuższy okres pokoju i rozwoju gospodarczo – technologicznego. Teraz po jego śmierci, tą samą ścieżką podąża Korra, młoda dziewczyna o nieprzejednanej woli walki i wybuchowym charakterze.

Tytułowa bohaterka – władająca żywiołami kobieta-avatar chroni swoje miasto przed złowrogimi siłami fizycznymi i duchowymi. Wspierana przez grupę wiernych przyjaciół musi poradzić sobie nie tylko z duchowym przewodnictwem świata, ale także z problemami typowymi dla każdej nastolatki.

10. "Kapitan Fantastic" 2016 (1 godz. 58 min.)

To już nie bajka, a intrygujący film, który może się stać początkiem dyskusji o pomysłach na życie, ich plusach i minusach.

Ojciec sześciorga dzieci wychowuje swoje pociechy z dala od cywilizacyjnego świata. Bohater mieszka z dziećmi w leśnej enklawie, z daleka od cywilizacji i pokus kapitalizmu. Rodzina sama zdobywa jedzenie, pracą własnych rąk wytwarza wszystkie domowe sprzęty, konflikty rozwiązuje na drodze dyskusji.

Przychodzi jednak dzień, w którym wszyscy muszą wrócić do realnego otoczenia.

11. "Nazywam się Cukinia" 2016 (1 godz. 6 min.)

Po niespodziewanej śmierci swojej mamy dziewięcioletni chłopiec zwany Cukinią zaprzyjaźnia się z sympatycznym policjantem Rajmundem i trafia do domu dziecka, w którym mieszkają inne dzieci w jego wieku.

Początkowo Cukinia ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, nie zawsze dogaduje się ze wszystkimi. Stopniowo jednak znajduje sobie przyjaciół i kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie mógł liczyć na ich wsparcie.

Chcesz więcej inspiracji? Przeczytaj pierwszą część artykułu o wartościowych bajkach do obejrzenia.

Pobierz BEZPŁATNĄ  listę bajek dla Ciebie i Twojego dziecka

Lista bajek cz.I
Lista bajek cz.II

Chcesz odkryć emocje na nowo? Więcej na platformie eMOCji Moc.

platforma emocji moc

Chcesz zajmować się emocjami zawodowo? Zacznij certyfikację!

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.