Bajki o emocjach, które warto obejrzeć – część II

Przychodzę do Ciebie z 2 częścią bajek o emocjach, które warto obejrzeć z dzieckiem. Na dole znajdziesz też gotową listę do pobrania. Możesz na niej zaznaczać te animacje, które już wspólnie zobaczyliście.

1. "Król Lew" 1994 (1 godz. 29 min.)

“Król Lew” to opowieść o Simbie – małym lwie i dziedzicu Lwiej Krainy. Za sprawą działań złego wujka Skazy, Simba musi opuścić rodzinne strony. Samotny i porzucony, trafia pod opiekę wesołych i beztroskich przyjaciół – Timona i Pumby.

Dorasta, wiodąc wraz z nimi radosne, pełne przygód życie, zapominając o odpowiedzialności i królewskim dziedzictwie. Przeznaczenie jednak daje o sobie znać.

Simba przekonuje się, że nadszedł czas powrotu i objęcia we władanie Lwiej Krainy. Musi znaleźć w sobie dość odwagi, by przeciwstawić się złemu stryjowi Skazie, stoczyć z nim zaciekłą walkę i zająć należne mu miejsce.

2. "Piotruś Pan" 1953 (1 godz. 17 min.)

Piotruś Pan to opowieść o magii dzieciństwa i sile dziecięcej wyobraźni. Mieszkający w Nibylandii chłopiec, który nigdy nie chciał dorosnąć, zjawia się w domu Darlingów, aby wraz z ich dziećmi wyruszyć do swojej krainy.

Piotruś Pan zabiera trzynastoletnią Wendy oraz jej braci: ośmioletniego Johna i niespełna pięcioletniego Michaela do Nibylandii. Tam wraz z grupą Zaginionych Chłopców walczą z Kapitanem Hakiem i jego załogą.

3. "Dzwoneczek" 2008 (1 godz. 15 min.)

W Przystani Elfów mieszkają opiekujące się przyrodą wróżki, a każda ma swój wyjątkowy talent. Wśród nich jest znany z opowieści o Piotrusiu Panie – Dzwoneczek, która zakochuje się w chłopcu z Nibylandii.

Dzwoneczek to opowieść o przyjaźni, pomaganiu sobie, a także odnajdywaniu powołania, a wszystko z magią w tle.

4. "Przygody Kubusia Puchatka" 1977 (1g 11m)

Ta animacja powstała w oparciu o książkę A. A. Milne’a o przygodach misia o bardzo małum rozumku, który wraz ze swimi przyjaciółmi przeżywa kolejne ekscytujące przygody.

W Stumilowym Lesie mieszka wielu niezwykłych bohaterów. Kubuś Puchatek ma nieustającą ochotę na małe co nieco, Prosiaczek boi się nowości, Tygrysek jest rozbrykany, Królik wierzy w siłę umysłu, a życiem Kłapouchego rządzi melancholia.

Każdy z nich jest inny, ale łączy ich piękna przyjaźń na dobre i złe.

5. "Księżniczka i Żaba" 2009 (1 godz. 37 min.)

To baśniowa opowieść o dziewczynie z Nowego Orleanu i księciu zamienionym w żabę, desperacko pragnącym być znów człowiekiem.

“Księżniczka i Żaba” opowiada o młodej czarnoskórej dziewczynie – Tianie, która żyje w bogatej dzielnicy Nowego Orleanu w czasach narodzin muzyki jazzowej.

Pewnego wieczoru podczas przyjęcia poznaje rozgadaną żabę, która twierdzi, iż w rzeczywistości jest księciem Naveen, zaklętym w żabę przez złego doktora Faciliera. Prosi on dziewczynę by go pocałowała, co sprawi, iż zły czar pryśnie i na nowo stanie się człowiekiem.

Tiana ciekawa usłyszanej opowiastki, postanawia spełnić tę prośbę. Lecz ku wszelkiemu zdziwieniu po pocałunku i ona sama staje się żabą.

6. "Strażnicy marzeń" 2012 (1 godz. 37 min.)

Jack Mróz – niesforny chłopak władający chłodem – zostaje zaproszony przez swojego stwórcę do drużyny Strażników, która troszczy się o dobro dzieci na całym świecie.

Bohaterowie znani z baśni m.in. Święty Mikołaj, Królik Wielkanocny i Jack Mróz, łączą siły, aby przezwyciężyć Króla Ciemności imieniem Mrok, zanim sprowadzi on na świat wieczną ciemność.

Strażnicy marzeń ruszają do walki o wiarę w symbole świąt i uszczęśliwiających wierzeń. 

7. "Raya i ostatni smok" 2021 (1 godz. 54 min.)

Raya i ostatni smok” opowiada o przygodach samotnej wojowniczki z fantastycznego królestwa Kumandra, która usiłuje odnaleźć ostatniego smoka, aby przywrócić światło i nadzieję w jej podupadłym świecie.

Czasy, w których w magicznym królestwie, gdzie ludzie i smoki żyli ze sobą w harmonii już dawno minęły. W kranie panują teraz tajemnicze stwory zamieniające ludzi w kamienne posągi. Ci, którzy ocaleli, żyją w rozproszonych enklawach, a po smokach pozostało jedynie wspomnienie i legenda głosząca, że gdzieś spotkać można tego ostatniego.

Ogarnięta tą legendą tytułowa bohaterka Raya, odpowiedzialna w pewien sposób za obecną sytuację, przemierza pustkowia, wierząc, że ten ostatni smok naprawi całe zło. Kiedy dziewczyna odkrywa w końcu Sisu, będącą pływacką mistrzynią smoczycę, jej przygoda dopiero się rozpoczyna. Świat właśnie zyskał szansę, jakiej nie miał od wielu lat…

8. "Avatar: Legenda Aanga" 2005-2008 (serial 23 min.)

Kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach znika strażnik pokoju – Avatar, który jest jedyną osobą potrafiącą panować nad czterema żywiołami, Naród Ognia postanawia podbić pozostałe królestwa i wtedy równowaga świata zostaje zachwiana.

Świat “Legendy Aanga” jest podzielony na cztery narody: Plemiona Wody, Królestwo Ziemi, Naród Ognia i Nomadów Powietrza. Każdy naród ma dokładnie opisane kulturę, tradycje, historię. Niektórzy ludzie rodzą się z mocą kontrolowania żywiołów, przekazywaną w genach. Magia każdego z żywiołów również jest inna, adekwatna do jego natury i inspirowana różnymi autentycznymi stylami walki.

Świat “Avatara” jest zaskakująco skomplikowany jak na serial dla dzieci, niesamowicie ciekawy i wciągający.

9. "Legenda Korry" 2012-2014 (serial 30 min.)

Avatar Aang, pokonując władcę ognia, wprowadził świat w najdłuższy okres pokoju i rozwoju gospodarczo – technologicznego. Teraz po jego śmierci, tą samą ścieżką podąża Korra, młoda dziewczyna o nieprzejednanej woli walki i wybuchowym charakterze.

Tytułowa bohaterka – władająca żywiołami kobieta-avatar chroni swoje miasto przed złowrogimi siłami fizycznymi i duchowymi. Wspierana przez grupę wiernych przyjaciół musi poradzić sobie nie tylko z duchowym przewodnictwem świata, ale także z problemami typowymi dla każdej nastolatki.

10. "Kapitan Fantastic" 2016 (1 godz. 58 min.)

To już nie bajka, a intrygujący film, który może się stać początkiem dyskusji o pomysłach na życie, ich plusach i minusach.

Ojciec sześciorga dzieci wychowuje swoje pociechy z dala od cywilizacyjnego świata. Bohater mieszka z dziećmi w leśnej enklawie, z daleka od cywilizacji i pokus kapitalizmu. Rodzina sama zdobywa jedzenie, pracą własnych rąk wytwarza wszystkie domowe sprzęty, konflikty rozwiązuje na drodze dyskusji.

Przychodzi jednak dzień, w którym wszyscy muszą wrócić do realnego otoczenia.

11. "Nazywam się Cukinia" 2016 (1 godz. 6 min.)

Po niespodziewanej śmierci swojej mamy dziewięcioletni chłopiec zwany Cukinią zaprzyjaźnia się z sympatycznym policjantem Rajmundem i trafia do domu dziecka, w którym mieszkają inne dzieci w jego wieku.

Początkowo Cukinia ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, nie zawsze dogaduje się ze wszystkimi. Stopniowo jednak znajduje sobie przyjaciół i kiedy zajdzie taka potrzeba, będzie mógł liczyć na ich wsparcie.

Chcesz więcej inspiracji? Przeczytaj pierwszą część artykułu o wartościowych bajkach do obejrzenia.

Pobierz BEZPŁATNĄ  listę bajek dla Ciebie i Twojego dziecka

Lista bajek cz.I
Lista bajek cz.II

Wracam do siebie