Biblioteczka emocji: 4 książki o stresie dla dorosłych

Czy wiesz, czym jest stres? Czy emocja i stres to to samo? I jakie są wartościowe książki w tym temacie. Tym razem przygotowałam dla Ciebie zestawienie czterech książek poruszających temat stresu.

Czym jest stres?

Stres to naturalna reakcja organizmu na sytuacje wymagające dostosowania się lub na zmiany w otoczeniu. Jest to fizjologiczna i psychologiczna odpowiedź na wyzwania, które mogą być postrzegane przez nas jako trudne, niebezpieczne lub wymagające specjalnej uwagi.

Czy stres jest emocją?

Stres nie jest bezpośrednio emocją, a raczej kompleksową odpowiedzią organizmu na sytuacje wywołujące napięcie, presję lub trudności. Emocje i stres to różne aspekty reakcji człowieka na otaczający świat, ale są ze sobą powiązane.

Emocje to subiektywne, doświadczane przeżycia o charakterze krótkotrwałym, związane z konkretnymi bodźcami lub myślami. Przykłady emocji to radość, smutek, złość czy strach. Emocje zazwyczaj są związane z konkretną sytuacją.

Natomiast stres to bardziej ogólna i długotrwała reakcja na sytuacje, które są postrzegane jako trudne, wymagające dostosowania się lub stwarzające presję. Obejmuje on zarówno aspekty fizjologiczne, takie jak uwalnianie hormonów stresu (np. kortyzolu i adrenaliny), jak i psychologiczne, takie jak uczucie przytłoczenia, napięcie czy trudności w koncentracji.

książki o stresie

Jakie są konsekwencje długotrwałego stresu?

Przewlekły stres może przyczynić się do problemów zdrowotnych, takich jak: choroby serca, zaburzenia trawienne, obniżenie odporności. Długotrwały stres ma również ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Nadmiar stresu może przyczynić się do zaburzeń lękowych, wypalenia, depresji i problemów ze snem.

Zarządzanie stresem

Stres jest nieodłącznym elementem życia, ale zarządzanie nim i reakcja na niego mają kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia psychicznego i fizycznego. Indywidualne strategie radzenia sobie ze stresem mogą być różne, i ważne jest znalezienie skutecznych metod dostosowanych do własnych potrzeb i sytuacji życiowej.

Wsparciem w nauce zarządzania stresem mogą być książki psychologiczne. Poniżej przygotowałam cztery tytuły na temat stresu, które warto przeczytać.

4 książki o stresie dla dorosłych

1. “Kiedy ciało mówi nie” Gabor Maté

Opierając się na dogłębnych badaniach naukowych, doktor Gabor Maté udziela odpowiedzi na pytania dotyczące połączenia umysł–ciało. Przedstawia dowody naukowe na to, jaką rolę odgrywają stres i emocje w występowaniu szeregu powszechnych chorób takich jak zapalenie stawów, nowotwory, cukrzyca, choroby serca, zespół jelita drażliwego czy stwardnienie rozsiane.

2. “Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu” dr Emily Nagoski, Amelia Nagoski

Poradnik, który tłumaczy, dlaczego kobiety doświadczają wypalenia inaczej niż mężczyźni. Autorki dzielą się praktycznymi ćwiczeniami na zarządzanie stresem.

3. “Odetnij napięcie. Jak pokonać stres dzięki praktykom psychosomatycznym?” Rebekkah LaDyne

Rebekkah LaDyne przekonuje, że jeśli naprawdę chcemy uwolnić się od stresu, musimy zmierzyć się z nim zarówno w umyśle, jak i w ciele oraz zredukować go na obu tych poziomach. Opierając się na najnowszych badaniach poświęconych terapiom somatycznym, wyjaśnia działanie autonomicznego układu nerwowego, tłumaczy fizyczne reakcje organizmu oraz pokazuje, jak wykorzystać mądrość ciała.

4. “Ogarnij stres i żyj na luzie. Ćwiczenia praktyczne” dr Martha Davis, Elisabeth Robbins Eshelman, Dr Matthew McKay

To wartościowy i  przystępnie napisany podręcznik zawierający praktyczne ćwiczenia i techniki, które pomogą zrelaksować ciało, uspokoić myśli  i prowadzić bardziej bezstresowe  życie.

================

Chcesz sprawdzić polecane książki o innych emocjach? Przeczytaj:

“Biblioteczka emocji: 5 książek o strachu i lęku dla dorosłych”

“Biblioteczka emocji: 5 książek o złości dla dorosłych”