Biblioteczka emocji: 5 książek o złości dla dorosłych

Rozpoczynamy nowy cykl artykułów „Biblioteczka emocji”. W każdym artykule poznasz kilka książek, które możesz wykorzystać do pracy ze swoimi emocjami. Na początku zajmiemy się emocjami podstawowymi, czyli złością, radością, strachem, smutkiem i wstrętem.

Czym jest złość?

Złość jest całkowicie naturalną emocją. Rodzi się z poczucia dyskomfortu, bo na przykład ktoś przekracza Twoje granice. Sama złość jest zaliczana do grupy aktywnych emocji, czyli takich, które zmuszają nas do reakcji i potrzebują mieć „ujście” z ciała.

Ważne, aby pamiętać, że nie masz wpływu na to, jaka emocja się w Tobie pojawia – dotyczy to nie tylko złości, ale i reszty emocji. Natomiast, jako dorosła osoba masz wpływ na to, jak reagujesz na daną emocję. Możesz nauczyć się akceptować złość i wyrażać ją w konstruktywny sposób. Zarówno agresja, jak i tłumienie złości nie jest zdrowe dla Ciebie i Twojego otoczenia. 

Poznaj 5 książek o złości dla dorosłych, które pomogą Ci zaopiekować się sobą podczas przeżywania tej emocji. 

5 książek o złości dla dorosłych

Oswoić złość. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT
Manuela O’Connell, Robyn D. Walser

Poznaj kompleksowy program radzenia sobie ze złością. Z tej książki dowiesz się, jak reagować na złość w przemyślany sposób, z życzliwością i współczuciem dla siebie. Autorzy proponują konkretne techniki terapii akceptacji i zaangażowania (ACT).

Założeniem terapii ACT jest to, że pacjent powinien zaakceptować swoje stany emocjonalne, a następnie rozpracować, zrozumieć i stworzyć zestaw zachowań i reakcji o charakterze zaradczym, tak aby zredukować negatywne skutki emocjonalnych wyzwań. Autorzy zebrali w książce ćwiczenia, które pomogą Ci zdrowo reagować na złość.

Kiedy złość rani. Jak uciszyć wewnętrzne burze?
Matthew McKay, Peter Rogers, Judith McKay

Z tej pozycji nauczysz się, jak asertywnie wyrażać emocje i zmniejszyć ilość agresji i złości w Twoim życiu. Dowiesz się, jak okazywać złość w konstruktywny sposób, bez krzywdzenia innych ludzi i siebie.

Autorzy zaznaczają, że samo przeczytanie książki nie zmieni Twojego życia. Dopiero wprowadzenie ćwiczeń i korzystanie z poznanych narzędzi może pomóc Ci opanować agresję i wyrażać złość w zdrowy sposób.

Emocje. Wolni od złości, zazdrości i strachu
Osho

Skąd bierze się złość i jak ją rozpoznawać? Dowiedz się więcej na temat tej emocji i naucz się ją rozpoznawać. W tej książce poznasz narzędzia do pracy nad sobą i nauczysz się, szukania pozytywnych rozwiązań zamiast rozładowywania złości na swoim otoczeniu.

Osho przedstawia emocje z zupełnie innej perspektywy niż spotykana na co dzień. Wydostań się z pułapki negatywnych uwarunkowań i naucz się rozumieć swoją złość.

Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców
Matthew McKay, Patrick Fanning, Kim Paleg, Dana Landis

Denerwujesz się na swoje dziecko? Czujesz, że twoja złość krzywdzi je krzywdzi i chcesz to zmienić? W tej książce na konkretnych przykładach nauczysz się reagować na trudne sytuacje, tak aby nie wyładowywać swoich emocji na najbliższych.

Pewne dziecięce zachowania (często zupełnie naturalne dla dzieci) bywają trudne do zaakceptowania przez rodziców i wywołują w nich uczucie złości. Właśnie takie zachowania zostały przytoczone w tej pozycji. Autorzy na przykładach demonstrują, jak zauważać sytuacje, które wywołują w nas złość i w jaki sposób tę złość opanowywać.

Uwaga! Złość
Ewa Tyralik-Kulpa

Autorka pomaga zrozumieć mechanizmy powstawania złości i uwalnia od poczucia winy. Zrozumiesz, że nie da się żyć bez złości, ale można ją zrozumieć i oswoić.

Książka porusza również temat złości u dzieci i omawia poszczególne etapy dziecięcego rozwoju w kontekście złości. Świetna pozycja dla rodziców oraz osób pracujących z dziećmi, ale nie tylko. Dowiesz się, jak dbać o swoje granice i na czym polega komunikacja NVC.

Wracam do siebie

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.