Czy praca z emocjami jest dla każdego?

Czasami nasz mózg podpowiada nam najróżniejsze wymówki, aby zachować status quo. Nie ważne jak bardzo mamy kopnięte emocje, ale znamy siebie i funkcjonujemy już tak ze sobą od dawna. Dlatego tak trudno coś zmienić i wyjść ze swojej strefy pozornego komfortu. Podświadomie pojawia się lęk o to, że prawda, którą odkryjemy, będzie dla nas zbyt bolesna.

Praca z emocjami - czy każdy musi ją wykonywać?

No właśnie, tyle się przecież mówi o tych emocjach, a kiedyś ludzie jakoś żyli i sobie radzili, a teraz warsztaty z emocji. Naciągane to wszystko.
Jeśli tak uważasz – a masz do tego prawo, to w Twoim świecie tak jest. W moim świecie, warsztaty z emocji powinien przejść każdy człowiek, aby nauczyć się, jak siebie dobrze obsługiwać.

Masz rację, kiedyś ludzie jakoś sobie radzili bez lekcji z emocji. Ale jak sobie radzili? Ile błędnych schematów dotyczących emocji dostali od najbliższych? Ile traum i blokad noszą w związku z tym do dzisiaj? A czasem tak odcięli się od własnych emocji, że już sami nie wiedzą, co czują.

Dlatego, gdy słyszę: “Bez przesady, nie wszyscy muszą pracować z emocjami” – odpowiadam –”Prawda to. Ci co nie mają emocji, nie muszą z nimi pracować. Dotyczy się to psychopatów ;).

A co, gdy przychodzi strach?

Zanim zaczniemy pracę z emocjami, zdarza się, że pojawia się w nas strach. Strach przed tym, że coś z nas wyjdzie, że okaże się, że coś jest z nami nie tak, że mamy zbyt dużo traum.

Boisz się pracy z emocjami, bo się rozsypiesz. Pomyśl. Kiedy nic z tym nie robisz, to rozsypujesz się każdego dnia, bo albo odcinasz się od emocji, albo je błędnie obsługujesz. Takie działanie w dalszej perspektywie prowadzi do choroby. A jak się zabierzesz za swoje emocje, to przez chwilę będziesz w tzw. okresie naprawczym – w czasie takiego burzenia, które jest dobre i zdrowe.

Bo żeby zbudować nowe, poukładać coś w nas od nowa i bardziej zdrowo, najpierw trzeba coś zburzyć.

"Ja już jestem po terapii i mam ogarnięte emocje"

Jestem na/po terapii i mam ogarnięte emocje. I co w takim przypadku? Jeśli podczas terapii pracowałeś nad nowymi instrukcjami obsługi Twoich własnych emocji – a ja to robię z z moimi klientami – to tak, moje warsztaty nie są dla Ciebie. Bo Ty masz ten proces już za sobą.

Jeśli jednak nie pracowałeś nad nową instrukcją obsługi swoich własnych emocji – to te warsztaty są dla Ciebie. I ja Cię na nie gorąco zapraszam.

Być może pomyślisz: “Nawet nie jadę na wakacje, a tu warsztat za 269zł”. – Przykro mi, że nie jedziesz na wakacje. A kwota 269zł to nie jest koszt nawet połowy wakacji. I może zamiast wakacji po palmami, zainwestuj tym razem w wakacje z własnym rozwojem osobistym. Zainwestuj w siebie i w swoje emocje.

Będzie Ci ze sobą lżej i lepiej :).

Ja Kaczka,

Trener Mentalny emocji dzieci, młodzieży i dorosłych
biuro@beatakaczor.pl

Chcesz lepiej rozumieć swoje własne emocje i prawidłowo je obsługiwać?
Dołącz do warsztatów online “Rozumiem moje emocje”.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej w temacie blokad emocjonalnych?
Obejrzyj webinar “Blokady emocjonalne – czym są i jak powstają”.

platforma emocji moc

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.