Dlaczego to, co nieuświadomione, powraca jako przeznaczenie?

Dlaczego wybierasz cały czas tych samych partnerów i działasz w określony sposób, czasem nawet sabotując siebie? Dlaczego podejmujesz decyzje, które Ci nie służą, a jednocześnie pragniesz żyć szczęśliwie? Przekonaj się, jaką rolę odgrywa w Twoim życiu podświadomość i dlaczego to, co nieuświadomione powraca jako przeznaczenie.

Czym jest świadomość a czym podświadomość?

Świadomość to stan umysłu, który pozwala Ci odbierać, rozumieć i interpretować otaczającą Cię rzeczywistość. To zdolność do świadomego doświadczania, myślenia, odczuwania emocji i podejmowania decyzji. Świadomość jest również związana z Twoją zdolnością do samorefleksji, czyli analizowania i rozumienia własnych myśli, motywacji i wartości.  Świadomość jest racjonalnym centrum dowodzenia, ale stanowi jedynie 10% Twojego umysłu. Dr Bradley Nelson mówi, że świadomość to zaledwie 1% naszego potencjału.  Pozostała część to właśnie podświadomość. 

Podświadomość jest stanem umysłu, który jest poza Twoją świadomością. Obejmuje ona wiele procesów, impulsów i stanów psychicznych, których nie jesteś świadomy. Stanowi swoistą bibliotekę dla gromadzonych przez Ciebie doświadczeń – także tych negatywnych i tych, których już nie ogarniasz pamięcią. Podświadomość jest też zbiorem Twoich wartości, przekonań na temat świata, innych ludzi i siebie samego. Zbiorem programów, wzorców i mechanizmów.

I co najważniejsze podświadomość może wpływać i skutecznie wpływa na Twoje myśli, uczucia i zachowania, nawet jeśli nie jesteś tego świadomy. Na przykład, nieświadome pragnienie może prowadzić Cię do podjęcia jakiegoś działania bez świadomej refleksji. Albo zapisane w podświadomości przekonanie na temat relacji damsko-męskich powoduje, że nieustannie nie układa Ci się w związkach. I będzie się tak dziać tak długo, dopóki nie uświadomisz sobie tego mechanizmu. 

Jaką rolę pełni podświadomość w Twoim życiu?

Podświadomość pełni rolę doradcy dla świadomego umysłu. Często nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele Twoich decyzji podejmowanych jest na poziomie podświadomości. To właśnie w podświadomości zapisane są Twoje ukryte pragnienia, lęki i przekonania zgromadzone w oparciu o życiowe doświadczenia. To w podświadomości zapisane są wszystkie traumy i zblokowane dotychczas emocje. 

Dopiero podczas analizowania swoich działań możesz zauważyć pewne wzorce, które nieoczekiwanie wpływają na Twoje wybory. Decyzje, które wydają się być logiczne na pierwszy rzut oka, mogą być w rzeczywistości motywowane Twoimi nieświadomymi pragnieniami lub obawami.

Podświadomość może również wpływać i wpływa na Twój stosunek do pieniędzy, sukcesu, a także na Twoje relacje z innymi ludźmi. Często zachowujesz się w sposób zupełnie nieświadomy, nie zdając sobie sprawy z własnych wewnętrznych stanów emocjonalnych lub przekonań i nie wiedząc nawet, dlaczego reagujesz tak, a nie inaczej. To może prowadzić do konfliktów i nieporozumień w  relacjach. I wierz mi, że prowadzi.

Dlatego tak ważne jest, abyś rozwijał świadomość siebie i swoich działań, aby móc lepiej rozumieć, z jakiego powodu podejmujesz określone decyzje i jak wpływają one na Twoje życie i relacje z innymi.
Głębsze zrozumienie własnej podświadomości może pomóc Ci rozwijać się i odkrywać Twoje prawdziwe potrzeby i pragnienia. Dopiero wtedy będziesz w stanie podejmować decyzje, które będą Cię naprawdę satysfakcjonować i zapewniać Ci życie pełne radości i spełnienia. 

"Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem".

nieświadomość

Dlaczego to, co nieuświadomione, powraca jako przeznaczenie?

To pytanie dotyczy powiązania między Twoim nieświadomym umysłem a przeznaczeniem. Nieuświadomione to większa część Twojego umysłu, która nie jest łatwo dostępna dla świadomości. Jednakże to, co nieuświadomione, może wpływać na Twoje działania i wybory w nieoczekiwany sposób. Może to wynikać np. z wewnętrznych pragnień, lęków czy też doświadczeń z przeszłości. Podświadomość działa również jako magazyn Twoich najgłębszych nieprzeżytych emocji i potrzeb, które próbują znaleźć ujście. Wtedy, gdy nie zdajesz sobie sprawy z tych wpływów, mogą one powracać jako przeznaczenie. 

Carl Gustav Jung pisał: “Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem”.

Co oznacza, że dopóki nie przyjrzysz się bardziej temu, co przez lata zgromadziła Twoja podświadomość i jak to wpływa na Twoje wybory – będziesz kręcić się w kółko i mówić, że najwidoczniej takie jest Twoje przeznaczenie.

Dlaczego warto pracować nad podświadomością? 

Praca nad podświadomością jest niezwykle wartościowa, ponieważ pozwala Ci zrozumieć głębsze warstwy Twojej psychiki. Poza tym często to właśnie nieświadomość i ograniczające przekonania mogą stanowić największe przeszkody na drodze do realizacji Twoich marzeń i celów. A świadome odkrywanie i transformowanie tych przekonań może prowadzić do korzystnych zmian w Twoim życiu, dając Ci większe poczucie wolności i opanowania.

Świadomość tego, co nieświadome w Tobie to klucz do osobistego rozwoju i samodoskonalenia. Poprzez zgłębianie własnej podświadomości, możesz odkryć swoje ukryte lęki, blokady emocjonalne czy negatywne przekonania, które utrudniają Ci osiągnięcie pełni szczęścia i sukcesu. 

Kiedy uświadomisz sobie, czym jest podświadomość i jak wielu rzeczy nie byłeś dotychczas świadomy, zupełnie inaczej spojrzysz na świat. 

Już nie będziesz czekasz na to, co przyniesie przeznaczenie tylko staniesz się kreatorem swojej rzeczywistości.              I zaczniesz kierować sobą oraz tworzyć odpowiednie myśli i rzeczywistość, której naprawdę wewnętrznie pragniesz. Pamiętaj, że podświadomość przyjmuje myśli świadomości jako całkowitą prawdę i zaczyna wdrażać je w życie.

Dlatego warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób myślisz dziś o sobie, innych i o świecie. Może jest coś, co chciałbyś wykasować z podświadomości i zastąpić to miejsce nowym, wspierającym?

Jak pracować nad nieświadomością?

Istnieje wiele metod pracy nad nieświadomością, takich jak medytacja, hipnoza czy zapisywanie swoich myśli i emocji w formie dziennika. Możesz też czytać książki rozwojowe lub zanurzyć się głęboko w najnowszą wiedzę o funkcjonowaniu mózgu i emocji – wybierając kurs certyfikacyjny, który stworzyłam z myślą o przyszłych trenerach pracy z emocjami.

Są jednak osoby, które ten kurs realizują z myślą o sobie i własnym samorozwoju ze względu na zawartą w nim wiedzę łączącą wiele dziedzin od psychologii, przez neurobiologię, aż po epigenetykę – wszystko po to, aby dostarczyć najnowsze i kompleksowe dane na temat funkcjonowania Twojego umysłu i Twoich emocji. Więcej o tym kursie przeczytasz TUTAJ.

Bez względu na metodę, którą wybierzesz, pamiętaj, że praca nad nieuświadomioną częścią siebie wymaga czasu        i odrobiny wysiłku, ale owocuje wzbogaceniem życia o większą harmonię, zrozumienie i samoświadomość. Wtedy możesz kreować swoją rzeczywistość i kształtować przeznaczenie zgodnie z tym, czego naprawdę pragniesz.

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.