Dziennik uczuć jako narzędzie pracy z emocjami

Czy wiesz, że gdy notujesz odręcznie, musisz najpierw przetworzyć informacje, które chcesz zapisać? Zajmuje to czas, ale pomaga też zorganizować własne myśli i poukładać przeżycia. Dlatego pisanie dziennika jest dobre dla Twojego mózgu i służy lepszemu rozumieniu własnych emocji.

Po co Ci dziennik uczuć i emocji?

Dziennik uczuć i emocji może być przydatny z wielu powodów. Po pierwsze, to okazja do spotkania ze sobą. Codzienne zatrzymanie się i spisanie doświadczeń związanych z emocjami może Ci pomóc lepiej zrozumieć siebie, swoje emocje i reakcje na różne sytuacje. 

Może to również być forma terapii, pozwalająca Ci przepracować trudne emocje i wyrazić to, co czujesz najpierw na papierze, a być może później także w relacjach z innymi. Dodatkowo, dziennik uczuć może być przydatny do śledzenia Twoich zmian na przestrzeni czasu i dostrzeżenia jakichś wzorców w sposobie odczuwania emocji czy zachowaniu.

Może pomóc Ci także spojrzeć na sytuacje z innej perspektywy i znaleźć nowe, zdrowsze sposoby radzenia sobie z emocjami. Pisanie może być też formą uwalniania stresu i napięcia, co z kolei może przynieść ulgę i poprawić Twoje samopoczucie. Dziennik uczuć może być więc narzędziem do samorozwoju, self-care i znalezienia równowagi emocjonalnej. 

Jak pracować z dziennikiem uczuć i emocji? 

Aby efektywnie pracować z dziennikiem uczuć i emocji, ważne jest, aby znaleźć regularny czas na jego prowadzenie. Spotykaj się ze sobą najczęściej jak tylko możesz. Codziennie. Co drugi dzień. Znajdź spokojne i prywatne miejsce, gdzie możesz skupić się na swoich emocjach.

Spisuj to, co emocjonalnie się w Tobie i z Tobą dzieje w ciągu danego dnia. Ważne jest, abyś była szczera i otwarta w swoich wpisach, nie oceniaj swoich uczuć, ale po prostu je opisuj. Emocje mają swoje znaczenie, przychodzą do Ciebie z pewną informacją. I tylko podczas rozmowy z nimi możesz dowiedzieć się, jakie to są informacja. 

Dziennik uczuć i emocji pomoże Ci nauczyć się inaczej obsługiwać swoje emocje, a także inaczej je czuć. To czucie zmieni się dopiero po jakimś czasie. Spisując swoje emocje z danego dnia, możesz przejrzeć się w nich, mogą one zaistnieć i zacząć do Ciebie mówić. 

Pisz do siebie, co się wydarzyło. Co czułaś? Co myślałaś? I co w wyniku tego zrobiłaś? Po opisaniu, na drugi dzień, albo zaraz po pisaniu przeczytaj, co napisałaś. I pooddzielaj to, co było faktem od tego, co było Twoją emocją – uczuciem, co było myślą, a co późniejszym działaniem. 

Zwróć uwagę na emocje, które powstają na skutek tego, co myślisz? Sprawdź czy to, co myślisz to fakty, czy wymyślone przez Ciebie interpretacje i założenia.

Regularne czytanie wcześniejszych wpisów może pomóc Ci zidentyfikować wzorce emocjonalne i lepiej zrozumieć swoje reakcje na różne sytuacje. Praca z dziennikiem uczuć i emocji może być skutecznym narzędziem samopoznania i samorozwoju, pomagającym zapanować nad swoimi emocjami i lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach. 

Jak wygląda "Dziennik uczuć i emocji"?

“Dziennik uczuć i emocji” jest zaprojektowany w taki sposób, aby towarzyszyć Ci każdego dnia. Wypełniony jest harmonijną grafiką i dużą ilością miejsca na Twoje notatki.

To narzędzie, w którym znajdziesz pytania/zadania pomocne w pracy z własną emocjonalnością oraz listę uczuć “Podpowiadajkę”, aby żadna z emocji, która jest w Tobie nie była już więcej tajemnicą.

Dostajesz ode mnie ponad 100 stron dziennika do samodzielnego dwustronnego wydruku.

Zanurzaj się w emocje razem z “Dziennikiem uczuć i emocji”!

Jeśli jesteś na mojej platformie Emocji Moc, “Dziennik uczuć i emocji” masz już teraz w prezencie do pobrania.

A jeśli jeszcze Cię tam nie ma, tu dołącz TUTAJ lub spraw prezent sobie lub bliskiej osobie i kup sam Dziennik TUTAJ.