Czym emocje można kontrolować? Jak radzić sobie z emocjami? I czym są emocje? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Czym jest emocja i jak powstaje?
Emocja to stan, który powstaje w Tobie w wyniku bodźca wywołującego reakcję. Takim bodźcem może być jakaś myśl, wspomnienie, sytuacja, w której się znalazłeś lub nawet osoba, którą spotkałeś. Emocja towarzyszy różnym sytuacjom i wydarzeniom w Twoim życiu i jest odczuciem zupełnie subiektywnym. Każdy z nas inaczej przeżywa intensywność emocji (ma inną amplitudę emocji) i inny poziom wyjściowy, w którym dana emocja zaczyna się u niego pojawiać.
Emocje mogą być przyjemne w odczuwaniu jak radość, zafascynowanie czy zadowolenie. Ale mogą być też trudniejsze jak smutek, strach czy złość. Emocje są wynikiem procesów poznawczych, emocjonalnych i fizjologicznych, które zachodzą w Twoim organizmie. Reakcje emocjonalne są też związane z wydzielaniem się hormonów, takich jak endorfiny, dopamina czy adrenalina i kortyzol, które wpływają na Twoje samopoczucie.
Emocje pełnią bardzo ważną rolę w Twoim życiu. Wpływają na postrzeganie samego siebie (funkcja informacyjna), podejmowanie decyzji (funkcja motywacyjna emocji) oraz relacje z innymi ludźmi (funkcja informacyjna wobec innych).
Emocje - czy je kontrolować?
Emocje są naturalną częścią naszego życia. Mimo to często nie wiemy, nie tylko jak powstają, ale też jak je kontrolować. A właściwie bardziej odpowiednim słowem niż kontrola emocji będzie tutaj obsługa emocji i ich wyrażanie.
Praca z własną emocjonalnością nie polega bowiem na tym, żeby emocji nie czuć lub wcisnąć je w takie ramy kontroli, że nawet ich po Tobie nie widać. Nie, nie o to tu chodzi. Emocji nie kontrolujemy, one się w nas pojawiają. Po prostu przychodzą. I po naszej stronie jest to, co z nimi zrobimy, a możliwości jest wiele. Nie wszystkie jednak będą Ci służyć.
Więcej o tym przeczytasz w artykule: “Niedobre strategie radzenia sobie z emocjami”.
Emocje - jak je obsługiwać?
Jak zatem prawidłowo obsłużyć i odprowadzić daną emocję, gdy do Ciebie przychodzi? Podstawa to zauważenie i akceptacja swoich uczuć. Ważne jest też, abyś zrozumiał, że emocje są naturalne, zupełnie normalne i mają swoje powody, by się w Tobie pojawić. Bez względu na to, czy są pozytywne, czy trudniejsze do przeżycia, nie powinieneś ich tłumić ani ignorować.
Możesz zacząć od zwracania uwagi na sygnały ciała, takie jak zmiany w rytmie oddechowym, napięcie mięśniowe czy gestykulacja. Więcej o tym, gdzie w ciele mieszkają emocje TUTAJ.
Następnie warto abyś zastanowił się, jakie myśli Ci towarzyszą, kiedy pojawia się dana emocja – czy są pozytywne czy negatywne, przychodzą jako poczucie satysfakcji czy jako niezadowolenie.
W kolejnym kroku spróbuj zrozumieć, co jest powodem pojawienia się danej emocji, jakie zdarzenia lub sytuacje ją wywołały. Dopiero gdy już wiesz, jaka emocja do Ciebie przyszła i dlaczego – reaguj i pozwól sobie na jej wyrażenie.
Gdy mówisz o emocjach, używaj “komunikatu ja”. Innym łatwiej będzie wtedy zrozumieć, jaka emocja do Ciebie przyszła i dlaczego oraz jakie są Twoje potrzeby w związku z tym. Odpowiedz na pytania:
- Co czuję?
- Co do mnie przyszło (jaka emocja) i dlaczego?
- Czego w związku z tą emocją mi potrzeba? Jakie są moje oczekiwania?
Rozwijaj też w sobie empatię wobec innych ludzi. Dzięki niej nauczysz się, jak najlepiej wyrażać swoje emocje i jak działać w sytuacjach, gdy jednocześnie musisz uwzględnić emocje innych osób.
Praca nad radzeniem sobie z emocjami może być trudna, ale jednocześnie jest niezwykle ważna dla Twojego dobrostanu psychofizycznego i budowania dobrych relacji z innymi ludźmi.