Jak dbać o emocje jesienią?

Jesienią przyroda wchodzi w fazę odpoczynku. Jest mniej słońca, temperatura spada, a często razem z nią spada Twój poziom energii, dopada Cię smutek, poczucie bezsilności, czyli jesienna chandra. Sprawdź podpowiedzi, jak zadbać o emocje jesienią.

Dlaczego jesienią możesz czuć mniej energii?

Jesień to pora roku, która często wiąże się ze zmniejszoną energią i uczuciem zmęczenia. Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do tego zjawiska.

Po pierwsze, krótsze dni i mniejsza ilość światła słonecznego mają wpływ na Twój organizm, powodując zmianę w produkcji hormonów, takich jak melatonina, która jest odpowiedzialna za regulację rytmu dobowego. W rezultacie, czujesz się bardziej ospały i senny.

Ponadto, jesień jest czasem, kiedy wiele osób wraca do pracy lub do szkoły po okresie letnich wakacji. Ten powrót do codziennego trybu życia może być dla Ciebie również stresujący i wymagający.

Dodatkowo, jesień często wiąże się z pierwszymi infekcjami i przeziębieniami, co naturalnie prowadzi do zmniejszenia energii z powodu dolegliwości związanych z chorobą. Dlatego, jeśli jesienią czujesz mniej energii, a wśród Twoich emocji często pojawia się poczucie beznadziejności, smutek czy nawet lęk, to warto zadbać o kilka kluczowych elementów, aby zminimalizować wpływ tych czynników na twój organizm. 

jesień jak dbac o emocje

Jak zadbać o emocje jesienią?

Jesień to pora roku, która często niesie ze sobą zmiany nastrojów i emocji. Pamiętaj jednak, że Twoje emocje nie funkcjonują w próżni. I to w jaki sposób dbasz na co dzień o swoje naturalne potrzeby, wpływa również na Twój stan emocjonalny.

 Dlatego aby zadbać o emocje jesienią, warto skupić się na kilku ważnych aspektach.

  1. Po pierwsze, zadbaj o swoje ciało. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa, dobrana do Twoich potrzeb dieta, picie odpowiedniej ilości wody i suplementacja witaminy D (wszak na zewnątrz mniej słońca) pomogą Ci utrzymać równowagę emocjonalną. 
  2. Dbaj o odpowiednią dla Ciebie ilość jakościowego snu, czyli takiego, który jest głęboki i nieprzerywany nocnymi pobudkami. To ważne, bo coraz krótsze dni i mniej światła wpływają w okresie jesienno-zimowym na zaburzenia wytwarzania melatoniny odpowiedzialnej za prawidłowy rytm dobowy dzień-noc. Wtedy możesz być często senny już po zapadnięciu zmroku, czyli np. o 17:00.
  3. Szukaj okazji do spędzania czasu na łonie natury. Natura ma na nas dobroczynny wpływ. Czy wiesz, że już 15 minut spędzonych w lesie znacznie obniża ciśnienie krwi i poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi? Korzystaj zatem z dobrodziejstw jesiennych spacerów po lesie czy parku. 
  4. Spędzaj wartościowy czas z bliskimi. Poświęć go na rozmowy, wspólne gry planszowe, śmiech, przytulanie – po prostu bycie razem. Uwierz mi, że to ładuje baterie.
  5. Gdy dzień ciemny i deszczowy oddaj się ulubionym czynnościom. Może to czytanie interesujących książek lub słuchanie ulubionej muzyki? A może wyjście na zajęcia z tańca lub lekcje języka obcego? To co lubisz, Twoje pasje bardzo pozytywnie wpływają na samopoczucie.
  6. Stawiaj sobie cele i realizuj je, bo gdy coś Ci się udaje, Twój mózg otrzymuje dodatkowy zastrzyk energii. Poza tym mając coś, na czym możesz się skupić i dążyć do osiągnięcia celu, masz większą motywację i już podczas samego działania pojawiają się u Ciebie pozytywne emocje.

Zachęcam Cię mocno do tego, abyś wybrał kilka moich propozycji i spróbował wdrożyć je w życie już tej jesieni. Zadbaj o swoje ciało i umysł, a emocje będą Cię informować jedynie o Twoim dobrostanie.

Co jeszcze możesz zrobić?

Listę rzeczy, które możesz zrobić, aby zadbać o własne emocje nie tylko jesienią, mogę jeszcze poszerzyć o bardzo ważny aspekt, a mianowicie o odkrywanie najnowszej wiedzy na temat emocji. Robisz to chociażby teraz, gdy czytasz ten artykuł. Możesz to też robić na szerszą skalę w mojej wirtualnej przestrzeni poświęconej rozwojowi emocjonalnemu, czyli na platformie Emocji Moc.

Poza wiedzą jest jeszcze praktyka tego, co już wiesz, a więc poprawne obsługiwanie i odprowadzenie swoich emocji na co dzień. Dzięki temu możesz uniknąć wielu trudnych sytuacji oraz zapobiec utykaniu energii zblokowanych emocji w Twoim ciele. Blokady emocjonalne mają wpływ nie tylko na Twoje zdrowie psychiczne, ale także przyczynić się do powstawania chorób natury psychosomatycznej. 

Więcej o blokadach emocjonalnych przeczytasz w artykułach: “Blokady emocjonalne – po czym je poznać?”“Blokady emocjonalne – co blokują w życiu?”.

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.