Jak pracować z emocjami? Narzędzia

Emocje pomagają Ci dostrzegać własne myśli, niezaspokojone potrzeby czy naruszane granice. Są ważną informacją, jeśli tylko ją usłyszysz. Jak pracować z emocjami? Poznaj 4 proste narzędzia.

Jaką rolę pełnią emocje w Twoim życiu?

Emocje odgrywają ogromną rolę w Twoim życiu. Stanowią one fundament relacji z samym sobą i z innymi ludźmi. Są najbardziej autentycznym źródłem informacji o tym, co w Tobie. Co jest dla Ciebie dobre, co Ci służy, a co wymaga zmiany.

Pozytywne emocje, takie jak radość, miłość i wdzięczność, motywują Cię do podejmowania działań i stawiania czoła wyzwaniom. Natomiast trudne emocje, takie jak smutek, strach czy złość, pozwalają Ci zrozumieć siebie i swoje niezaspokojone potrzeby. 

Emocje pozwalają Ci również wyrażać siebie i budować autentyczne relacje z innymi ludźmi. Są nieodłączną częścią Twojej codzienności i pomagają Ci odnajdować równowagę w życiu. Bez nich życie byłoby szare i pozbawione głębi. Dlatego staraj się akceptować i szanować swoje emocje oraz każdego dnia budować z nimi dobrą relację. Rozwijaj umiejętność regulacji emocji w zdrowy i konstruktywny sposób. 

Dziennik uczuć i emocji

Jak pracować z emocjami? Poznaj 4 proste narzędzia.

Jak pracować z emocjami? Aby efektywnie pracować z emocjami, masz do wyboru wiele różnych narzędzi i technik. Żadne z nich nie pomoże Ci jednak w zmianie Twojej emocjonalności, jeśli nie będziesz ich używać. Dlatego poznaj 4 proste narzędzia do pracy z emocjami i zacznij z nimi działać.

 1. Jednym z najważniejszych narzędzi jest świadome rozpoznawanie i nazywanie swoich emocji. To pierwszy krok do tego, aby uspokoić swój umysł. Według badań już samo nazwanie emocji, wyrażone na głos np. słowami: “Czuję złość.”, “przyszła do mnie złość” wpływa wyciszająco na Twój mózg.
 2. Drugą niezwykle skuteczną metodą jest właściwa obsługa już pojawiających się w Tobie emocji. To nie tylko zauważenie i nazwanie emocji, ale też ich akceptacja. Daj sobie prawo do przeżywania emocji. Nie tłum, nie odcinaj się od emocji, ale właśnie zaakceptuj. Emocje niosą informację i są jak fala, wzbierają, żeby później opaść – chyba że nie pozwalasz im na naturalny cykl, wtedy ich energia blokuje się w Twoim ciele. Chcesz dowiedzieć się, czym jest blokada emocjonalna? Sprawdź TUTAJ.
 3. Trzecim krokiem jest zrozumienie, skąd biorą się w Tobie dane emocje i o czym Cię informują. Pamiętaj, że często to myśli i przekonania są źródłem emocji. Emocje z kolei są źródłem słów i działań. Możesz to obserwować poprzez praktykowanie uważności, która pomaga Ci być bardziej w “tu i teraz” i zwracać uwagę na swoje myśli, przekonania i uczucia.
 4. Dobrą metodą pracy z emocjami, która pozwala lepiej zrozumieć, co się w Tobie dzieje, jest dziennik uczuć i emocji. Regularnie prowadzony, daje Ci obraz Twoich emocji, myśli i przekonań, które za nimi stoją oraz potrzeb, które masz niezaspokojone. Prowadząc taki dziennik, możesz zapisywać codziennie lub co drugi dzień odpowiedzi na następujące pytania:
 • Jaki jest dziś mój poziom energii?
 • Jaki mam dziś poziom napięcia?
 • Jakie emocje się dziś we mnie pojawiały?
 • Jakie miałam w związku z nimi myśli?
 • Co powiedziałam? Co zrobiłam?
 • Jakie moje potrzeby nie były zaspokojone?
 • Co następnym razem mogę zrobić dla siebie, aby odczuwać inne emocje? Lub
 • Co następnym razem mogę zrobić, aby odczuwać więcej podobnych emocji, jeśli czułaś radość, satysfakcję, wdzięczność.

Obecnie wiemy już na temat emocjonalności bardzo wiele i jeśli tylko chcesz, możesz znaleźć dla siebie odpowiednie narzędzia do pracy z emocjami. Ważne abyś podejmowała regularne działania w kierunku lepszego zrozumienia własnych emocji i tego, co one ze sobą niosą. Po pewnym czasie przekonasz się, że łatwiej Ci zobaczyć, co się w Tobie dzieje i z czego to wynika. Łatwiej też będzie Ci określić, co możesz zrobić, aby  pomóc sobie w danej chwili.

Budowanie relacji z emocjami to proces, ale proces, który ostatecznie daje wiele satysfakcji, poczucia lekkości i wolności.