Jak wspierać dziecko w trudnych emocjach?

Co robić, gdy Twoje dziecko przeżywa trudne emocje? Jak mu pomóc, gdy przychodzi smutek, złość czy tęsknota? Przeczytaj tekst i poznaj konkretne wskazówki.

Dziecko i trudne emocje

Każdy z nas, również dziecko potrzebuje miłości i akceptacji. Dlatego moment, w którym u dziecka pojawiają się emocje takie jak złość, smutek, frustracja czy poczucie odrzucenia jest dla niego często trudny do przeżycia. Czasem niektóre emocje przychodzą do dziecka po raz pierwszy, czasem przychodzą z siłą, której ono nie rozumie i nie wie, jak sobie z nią poradzić. Jedno jest jednak pewne – trudnych emocji nie da się uniknąć. Nie sposób też dziecka przed takimi emocjami uchronić. I nie ma też takiej potrzeby, bo emocje  – nawet te trudne – i nawet wtedy, gdy przychodzą do dzieci, są potrzebne. Co zatem możesz zrobić jako rodzic? Jak wspierać dziecko w trudnych emocjach? I czy Twoje dotychczasowe strategie na takie wsparcie są właściwe?

Jakie strategie wsparcia dziecka w emocjach są najczęstsze?

Gdy dziecko przychodzi ze szkoły lub z przedszkola i jest smutne, bo np. koleżanka nie chciała się z nim bawić lub powiedziała mu coś przykrego, co najczęściej robisz jako rodzic? Przeważnie idziesz w dwie strategie: pierwsza z nich to rodzic “dobra rada”, a druga to tzw. “ojojanie”. W jednej chcesz natychmiast rozwiązać problem swojego dziecka, więc dajesz całą listę dobry rad dotyczących tego, jak powinno się zachować następnym razem, co może powiedzieć, czego nie robić itd. Druga opcja wynika z kolei z chęci przyniesienia ulgi swojemu dziecku. Dlatego w tym przypadku próbujesz pocieszyć dziecko. Mówisz, że jest biedne w tym, co go spotkało, ale, że wszystko się ułoży, że są jeszcze inne koleżanki i żeby się nie martwiło. Obie strategie płyną oczywiście z Twoich dobrych intencji jako rodzica, ale czy rzeczywiście tego potrzebuje Twoje dziecko, w momencie przeżywania trudnych emocji?

Jak wspierać dziecko w trudnych emocjach?

Czego naprawdę potrzebuje Twoje dziecko, gdy przeżywa trudne emocje? I czy na pewno jest to pocieszanie lub próba rozwiązywania sytuacji za nie? Czasem pomoc to po prostu towarzyszenie dziecku, bycie z dzieckiem w emocjach. Na czym to bycie ma polegać? Co to znaczy towarzyszyć dziecku?

Towarzyszyć dziecku w emocjach to znaczy:

  1. Słuchać z uwagą i słyszeć, co dziecko do Ciebie mówi.
  2. Być uważnym na emocje dziecka.
  3. Przyjąć te emocje z akceptacją, bez oceniania i nazwać je.
  4. Powiedzieć dziecku, że ma prawo czuć to, co czuje, że wszystko jest z nim w porządku.
  5. Dać dziecku czas i przestrzeń na przeżycie smutku, złości czy tęsknoty.
  6. Dopiero po zaopiekowaniu emocji, gdy dziecko będzie gotowe i będzie chciało dalej rozmawiać, może przyjść czas na racjonalne podejście, na szukanie z dzieckiem rozwiązań.

Gdy obsługujemy emocje dziecka w prawidłowy sposób. Bez oceniania, z akceptacją i uwagą dajemy dziecku czas na bycie w emocjach, jesteśmy z nim w tych emocjach, wtedy buduje się zaufanie oraz prawdziwe głębokie relacje. Jest to rozwiązanie trudne i wymagające, ale prawdziwie skuteczne i cenne.

Kluczowe jest jednak to, abyś najpierw Ty jako rodzic sam miał zasoby i przestrzeń na to, aby wspierać i być obok dziecka. Dlatego zanim zaopiekujesz emocje dziecka, zaopiekuj swoje emocje. Może Ci w tym pomóc autorefleksja, regularne dbanie o swój dobrostan i poszerzanie wiedzy w zakresie emocjonalności człowieka. A więcej wiedzy o emocjach znajdziesz na platformie EmocjiMoc.pl

Artykuł powstał na bazie warsztatów “Jak wspierać dziecko w trudnych emocjach” prowadzonych na platformie Emocji Moc przez jedną z naszych ekspertek Ninja Rodzic – Sonia Nieradzik Trener od Emocji.