Koherencja serca, a emocje

Czym jest koherencja serca? Jak wpływa na Twój stan emocjonalny oraz jakie techniki możesz zastosować, aby harmonizować pracę serca i mózgu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Koherencja serca - co to jest?

Koherencja serca to zjawisko, które zdobywa coraz większe uznanie w kontekście zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Zgodnie z najnowszymi badaniami, serce i mózg są ze sobą ściśle powiązane, a ich współpraca odgrywa istotną rolę w regulacji emocji. 

Serce jak "mały mózg"

Badania nad sercem wykazały, że posiada ono własny, złożony system nerwowy, nazywany często “małym mózgiem”. Dr J. Andrew Armour, twórca pojęcia neurokardiologii, odkrył, że serce zawiera około 40 tysięcy neuronów, które są zdolne do przetwarzania informacji niezależnie od mózgu​. Te neurony umożliwiają sercu nie tylko przekazywanie sygnałów do mózgu, ale także wpływanie na jego funkcjonowanie, w tym na regulację emocji.

Koherencja serca i mózgu

Koherencja serca odnosi się do stanu, w którym rytm serca staje się spójny i regularny, a zmienność amplitudy rytmu serca jest wysoka. Taki stan sprzyja równowadze w układzie nerwowym i ułatwia współpracę między sercem a mózgiem.

Proces ten możesz szybciej zrozumieć, jeśli przypomnisz sobie, że wszystkie automatyczne procesy w Twoim ciele reguluje autonomiczny układ nerwowy, który kontroluje również reakcje Twojego organizmu na stres.

Składa się on z dwóch głównych części:

  • układu współczulnego (odpowiedzialnego za reakcje walki lub ucieczki) oraz
  • przywspółczulnego (odpowiedzialnego za odpoczynek i regenerację).

Ważne jest, aby oba te układy działały w harmonii, co jest możliwe dzięki częstemu wchodzeniu w stan koherencji serca​. Jak to robić na co dzień?

Koherencja serca i emocje

Techniki wspierające koherencję serca

Technika oddechowa 3-6-5

Jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie koherencji serca jest praktyka kontrolowanego, świadomego oddychania. Głęboki, miarowy oddech reguluje rytm serca oraz wprowadza wyższą amplitudę poszczególnych jego uderzeń, co jest korzystne dla zachowania równowagi układu nerwowego.

Dr David Servan-Schreiber opracował technikę koherencji rytmu serca, którą udoskonalił dr David O Hare. 

Polega ona na regularnym oddychaniu w określonym rytmie: 

  • 3 razy dziennie,
  • 6 oddechów na minutę,
  • przez 5 minut. 

Regularne stosowanie tej techniki może Ci przynieść korzyści takie jak:

  • redukcja stresu,
  • spadek kortyzolu,
  • regulacja gospodarki glukozowo-insulinowej,
  • regulacja ciśnienia krwi,
  • lepsze zarządzanie emocjami,
  • poprawa jakości snu oraz
  • ogólna poprawa samopoczucia.

Wizualizacja wokół serca i pozytywne emocje

Drugim sposobem wspierającym koherencję jest skupienie uwagi na swoim sercu podczas oddychania i generowanie pozytywnych emocji, takich jak miłość czy wdzięczność oraz wsparcie oddechu wizualizacją wokół serca. Może to być np. wyobrażenie sobie tego, jak miłość otula Twoje serce.

Według badań Heart Math Institiute, emocje takie jak gniew, lęk czy smutek mogą zaburzać koherencję, prowadząc do dysregulacji emocjonalnej i fizjologicznej. Natomiast pozytywne emocje, takie jak wdzięczność czy miłość, sprzyjają osiąganiu koherencji serca​.

Ta technika również pomaga stabilizować układ nerwowy, co prowadzi do lepszej regulacji emocji i wzrostu odporności psychicznej. Może też wspomóc terapię różnych zaburzeń, takich jak lęki, depresja czy bezsenność.

Koherencja serca odgrywa ważną rolę w regulacji Twoich emocji i utrzymaniu zdrowia psychicznego. Dzięki regularnemu stosowaniu techniki oddechowej 3-6-5 możesz w prosty sposób wpływać na to, co dzieje się w Twoim układzie nerwowym i poprawić jakość swojego życia na wielu poziomach.