Po co nam łzy? Rola płaczu w pracy z emocjami

Płacz jest jedną z bardziej naturalnych reakcji naszego organizmu na emocje, które się w nas pojawiają. Po co nam łzy? I jak jest rola płaczu w pracy z emocjami. Sprawdź to!

Po co nam łzy? 

Tu mamy ciekawy temat do rozmowy! Kiedy pytałam “Po co nam łzy?” podczas jednego z odcinków “Pogaduch u Kaczuchy” pisaliście tak: “Łzy dają oczyszczenie i przynoszą ulgę”, “Kiedy płaczemy, jest nam lżej”, “Rolą łez jest uwolnienie”.

I rzeczywiście, łzy to nie są tylko zwykłe krople wody płynące z Twoich oczu – łzy to sposób, w jaki Twoje ciało przeżywa emocje. Służą one zatem przede wszystkim do samoregulacji układu nerwowego. Co ciekawe, skład chemiczny łez różni się w zależności od tego, jaka emocja je u Ciebie wywołała.

Około 85% ludzi uważa, że łzy pomagają im się zrelaksować i dają uczucie ulgi. Natomiast połowa z nich twierdzi, że po porostu czują się lepiej, gdy się wypłaczą. Czyli już sam fakt, że masz możliwość rozładowania swoich emocji, działa pozytywnie na funkcjonowanie Twojego układu nerwowego i poprawia samopoczucie.

Co więcej łzy pełnią także inną ważną rolę – pomagają nam w leczeniu się! Niektóre badania wykazały, że łzy posiadają składniki przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, które łagodzą skutki bólu, a także pomagają w walce z infekcjami. A jeśli myślisz, że płacz jest dla słabych – to jest to Twoje przekonanie, które nie ma pokrycia w najnowszej wiedzy, jaką dziś mamy na temat emocji i tego, jaka jest rola płaczu w pracy z emocjami.

Rola płaczu w pracy z emocjami 

Płacz jest obecny w naszym życiu od samego początku i jest naturalnym sposobem wyrażania emocji. Rola płaczu w pracy z emocjami jest wieloaspektowa i niezwykle istotna. 

Płacz w pierwszej kolejności zwraca Twoją uwagę na to, że coś się w Tobie zadziało, że pojawiła się jakaś emocja. Masz wtedy okazję, aby przyjrzeć się tej emocji, zidentyfikować ją, zobaczyć, dlaczego przyszła i o czym Cię informuje, czyli po prostu prawidłowo się nią zaopiekować.

Po drugie łzy pomagają Ci przeżyć emocje i dają upust napięciu związanemu z daną emocją, która się u Ciebie pojawia. Łzy pozwalają energię tej emocji odprowadzić z ciała i przynieść Ci wspomnianą już wyżej ulgę.

Jeśli blokujesz łzy, to blokujesz jednocześnie ważny mechanizm wewnętrznej regulacji układu nerwowego. Bez łez, nie miałbyś możliwości przeżywania i odprowadzania smutku, radości, sympatii, czy wzruszenia. Twój organizm nie miałby też skutecznego narzędzia powrotu do wewnętrznej równowagi.

Co się wtedy dzieje? Nieodprowadzone emocje tworzą w Twoim ciele blokady emocjonalne i w przyszłości stają się przyczyną chorób fizycznych (alergie, insulinooporność, anemia, łuszczyca, problemy z tarczycą) oraz psychicznych (lęki, depresja, problemy ze snem). Więcej o tym, czym są blokady emocjonalne i jak powstają TUTAJ.

rola płaczu

"(...)łzy pomagają Ci przeżyć emocje i dają upust napięciu związanemu z daną emocją, która się u Ciebie pojawia. Łzy pozwalają energię tej emocji odprowadzić z ciała i przynieść Ci ulgę".

Co możesz zrobić, jeśli masz negatywne przekonania o płaczu?

Jeśli w procesie wychowania otrzymałeś negatywne przekonania związane z płaczem. Jeśli zdarzyło Ci się słyszeć “Ale po co Ty płaczesz?” “No już przestań płakać – wszystko się ułoży” albo ” Nie lubię, kiedy płaczesz – daj już spokój”. Pamiętaj, że możesz to zmienić.

Na początek proponuję Ci proste ćwiczenie.

  1. Weź kartkę papieru.
  2. Usiądź i wypisz wszystkie przekonania, jakie masz na temat płaczu i łez.
  3. A potem zapisz nowe zdania, na temat roli płaczu. Zdania które pomogą Ci na nowo przyjąć, że płacz jest dobry.
  4. Czytaj regularnie te nowe zdania na głos tak, aby Twój mózg mógł je na nowo usłyszeć i zapamiętać.

Pamiętaj, że zmiana przekonań jest procesem i wymaga czasu, ale jest możliwa i warto ten proces rozpocząć. Płacz to w końcu naturalny sposób wyrażania emocji i nie powinieneś się go wstydzić czy ukrywać łzy. Płacz jest genialnym narzędziem odreagowywania emocji, samoregulacji i samouzdrawiania.

Dlatego zapraszam Cię do zmiany. Pracę z emocjami warto zacząć w każdym momencie. Możesz zacząć od sesji indywidualnych z certyfikowanym trenerem emocji lub zdecydować się na pracę podczas stacjonarnych warsztatów z uwalniania z blokad emocjonalnych.

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.