Zazdrość a zawiść 

Zazdrość i zawiść to dwa uczucia, które często są mylone, mimo że składają się z różnych emocji podstawowych i o czym innym Cię informują. Sprawdź, jaka jest różnica między zazdrością a zawiścią.

Czym jest zazdrość?

Zazdrość rodzi się z poczucia braku czegoś, czego Ty nie masz, a ma ktoś inny. Może to być jakieś osiągnięcie, rzecz lub atrybuty jak uroda czy popularność. Na zazdrość składa się:

  • pragnienie czegoś, co ktoś ma; 
  • smutek, że ja tego nie mam; 
  • i złość, która daje energię do zmiany Twojej dotychczasowej sytuacji.

Prawidłowo przeżywana zazdrość jest ważna i potrzebna. Pokazuje Ci Twoje pragnienia. I jeśli tylko podchodzisz do niej w zdrowy sposób, to jest to pozytywna i rozwojowa emocja, która motywuje Cię do zmian. Wyznacza Ci Twoje cele. Bez zazdrości nie wiedziałbyś do czego dążysz i gdzie chcesz być.

Więcej o tym,  jak rozpoznawać swoje uczucia i emocje znajdziesz  TUTAJ.

Nadmiarowa ("kopnięta") zazdrość

Natomiast nie zawsze zazdrość jest traktowana we właściwy sposób i wtedy mówimy o nadmiarowej lub w mojej terminologii “kopniętej” zazdrości. W takiej “kopniętej” zazdrości pojawia się dodatkowo lęk o to, że ja nie będę tak mieć, że ja nie jestem godna, aby tak mieć. Z “kopniętą” zazdrością wiąże się zazwyczaj niskie poczucie własnej wartości i poczucie niezasługiwania oraz szereg przekonań, które mówią Ci, że nie możesz osiągnąć tego, czego zazdrościsz innym. W dalszej perspektywie taka “kopnięta” zazdrość prowadzi do zawiści. 

Sprawdź też artykuł: “Po co nam łzy? Rola płaczu w pracy z emocjami”.

"Z "kopniętą" zazdrością wiąże się zazwyczaj niskie poczucie własnej wartości i poczucie niezasługiwania oraz szereg przekonań, które mówią Ci, że nie możesz osiągnąć tego, czego zazdrościsz innym.".

zazdrość zawiść

Czym jest zawiść?

Zawiść to uczucie polegające na niechęci do kogoś, kto osiągnął sukces i posiadł coś, czego sami pragniemy. Zawiść rodzi się z długotrwałej, niezaopiekowanej “kopniętej” zazdrości. W zawiści pojawia się złość, ale przede wszystkim bardzo dużo lęku podszytego ogromnym bólem i brakiem.

Zawiść jest informacją, że czujesz się niekompletny, niezadowolony z własnego życia i pragniesz zmian. Ale jednocześnie masz przekonanie, że te zmiany nie nastąpią, a w związku z tym, osoby wobec których jesteś zawistny też nie mogą mieć tego, czego im zazdrościsz.

Zawiść jest zawsze negatywna, bo jest skierowana przeciwko komuś. Zawiść może prowadzić nawet chęci zaszkodzenia drugiej osobie i do nienawiści. Zawiść jest już nawet o krok od nienawiści. Z tym, że nienawiść oprócz złości, smutku, lęku i poczucia braku ma w sobie jeszcze wstręt.

Mam nadzieję, że teraz łatwiej będzie Ci odróżnić zazdrość od zawiści i kiedy któraś z nich się pojawi, to z łatwością odpowiesz sobie na pytanie: “Co jest we mnie? Jak emocja do mnie przyszła?”. Pamiętaj, że wiedza o emocjach to dopiero pierwszy krok do pracy z nimi. Jednak bez niej też niewiele zdziałasz.

Jeśli chcesz więcej najnowszej wiedzy o emocjach, to ja zapraszam Cię do mojej platformy Emocji Moc. To jedyna w Polsce platforma o emocjach, na której już teraz znajdziesz kilkadziesiąt godzin merytorycznych materiałów o emocjach, a każdego miesiąca możesz podczas spotkań ze mną rozwijać konkretny obszar związany właśnie z emocjami.

A jeśli poczujesz, że chcesz swoje emocje poukładać na nowo, poradzić sobie z nadmierną zazdrością lub z zawiścią, to to też jest do zrobienia. Obsługiwanie własnych emocji cudownie zmieniają sesje z certyfikowanym trenerem emocji lub warsztaty z uwalniania blokad emocjonalnych.

Uwolnij emocje!

Dołącz do Emocji Moc – jedynej w Polsce platformy, która jest poświęcona olbrzymiej sferze pracy z emocjami i jej wpływowi na Twoje życie.