Płacz jest jedną z bardziej naturalnych reakcji naszego organizmu na emocje, które się w nas pojawiają. Po co nam łzy? I jak jest rola płaczu w pracy z emocjami. Sprawdź to!
Po co nam łzy?
Tu mamy ciekawy temat do rozmowy! Kiedy pytałam “Po co nam łzy?” podczas jednego z odcinków “Pogaduch u Kaczuchy” pisaliście tak: “Łzy dają oczyszczenie i przynoszą ulgę”, “Kiedy płaczemy, jest nam lżej”, “Rolą łez jest uwolnienie”.
I rzeczywiście, łzy to nie są tylko zwykłe krople wody płynące z Twoich oczu – łzy to sposób, w jaki Twoje ciało przeżywa emocje. Służą one zatem przede wszystkim do samoregulacji układu nerwowego. Co ciekawe, skład chemiczny łez różni się w zależności od tego, jaka emocja je u Ciebie wywołała.
Około 85% ludzi uważa, że łzy pomagają im się zrelaksować i dają uczucie ulgi. Natomiast połowa z nich twierdzi, że po porostu czują się lepiej, gdy się wypłaczą. Czyli już sam fakt, że masz możliwość rozładowania swoich emocji, działa pozytywnie na funkcjonowanie Twojego układu nerwowego i poprawia samopoczucie.
Co więcej łzy pełnią także inną ważną rolę – pomagają nam w leczeniu się! Niektóre badania wykazały, że łzy posiadają składniki przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, które łagodzą skutki bólu, a także pomagają w walce z infekcjami. A jeśli myślisz, że płacz jest dla słabych – to jest to Twoje przekonanie, które nie ma pokrycia w najnowszej wiedzy, jaką dziś mamy na temat emocji i tego, jaka jest rola płaczu w pracy z emocjami.
Rola płaczu w pracy z emocjami
Płacz jest obecny w naszym życiu od samego początku i jest naturalnym sposobem wyrażania emocji. Rola płaczu w pracy z emocjami jest wieloaspektowa i niezwykle istotna.
Płacz w pierwszej kolejności zwraca Twoją uwagę na to, że coś się w Tobie zadziało, że pojawiła się jakaś emocja. Masz wtedy okazję, aby przyjrzeć się tej emocji, zidentyfikować ją, zobaczyć, dlaczego przyszła i o czym Cię informuje, czyli po prostu prawidłowo się nią zaopiekować.
Po drugie łzy pomagają Ci przeżyć emocje i dają upust napięciu związanemu z daną emocją, która się u Ciebie pojawia. Łzy pozwalają energię tej emocji odprowadzić z ciała i przynieść Ci wspomnianą już wyżej ulgę.
Jeśli blokujesz łzy, to blokujesz jednocześnie ważny mechanizm wewnętrznej regulacji układu nerwowego. Bez łez, nie miałbyś możliwości przeżywania i odprowadzania smutku, radości, sympatii, czy wzruszenia. Twój organizm nie miałby też skutecznego narzędzia powrotu do wewnętrznej równowagi.
Co się wtedy dzieje? Nieodprowadzone emocje tworzą w Twoim ciele blokady emocjonalne i w przyszłości stają się przyczyną chorób fizycznych (alergie, insulinooporność, anemia, łuszczyca, problemy z tarczycą) oraz psychicznych (lęki, depresja, problemy ze snem). Więcej o tym, czym są blokady emocjonalne i jak powstają TUTAJ.
"(...)łzy pomagają Ci przeżyć emocje i dają upust napięciu związanemu z daną emocją, która się u Ciebie pojawia. Łzy pozwalają energię tej emocji odprowadzić z ciała i przynieść Ci ulgę".
Co możesz zrobić, jeśli masz negatywne przekonania o płaczu?
Jeśli w procesie wychowania otrzymałeś negatywne przekonania związane z płaczem. Jeśli zdarzyło Ci się słyszeć “Ale po co Ty płaczesz?” “No już przestań płakać – wszystko się ułoży” albo ” Nie lubię, kiedy płaczesz – daj już spokój”. Pamiętaj, że możesz to zmienić.
Na początek proponuję Ci proste ćwiczenie.
- Weź kartkę papieru.
- Usiądź i wypisz wszystkie przekonania, jakie masz na temat płaczu i łez.
- A potem zapisz nowe zdania, na temat roli płaczu. Zdania które pomogą Ci na nowo przyjąć, że płacz jest dobry.
- Czytaj regularnie te nowe zdania na głos tak, aby Twój mózg mógł je na nowo usłyszeć i zapamiętać.
Pamiętaj, że zmiana przekonań jest procesem i wymaga czasu, ale jest możliwa i warto ten proces rozpocząć. Płacz to w końcu naturalny sposób wyrażania emocji i nie powinieneś się go wstydzić czy ukrywać łzy. Płacz jest genialnym narzędziem odreagowywania emocji, samoregulacji i samouzdrawiania.
Dlatego zapraszam Cię do zmiany. Pracę z emocjami warto zacząć w każdym momencie. Możesz zacząć od sesji indywidualnych z certyfikowanym trenerem emocji lub zdecydować się na pracę podczas stacjonarnych warsztatów z uwalniania z blokad emocjonalnych.