Czy wiesz, co to jest blokada emocjonalna? Skąd się bierze, jak ją rozpoznać i jak możesz się pozbyć blokady emocjonalnej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Blokada emocjonalna - czy wiesz, co to jest?
Blokada emocjonalna to stan, w którym przeżywana przez Ciebie emocja:
- nie zostaje przeżyta do końca lub
- jej przeżywanie zostaje zaburzone albo
- jest zbyt trudna dla Ciebie na daną chwilę, aby ją zasymilować, przetworzyć i odprowadzić.
Wtedy wibracja tej emocji utyka w ciele. Blokady mogą się pojawiać w Twoim ciele dosłownie z wszystkiego, ale Ty będziesz kojarzyć te blokady emocjonalne, które są najczęściej związane z traumą, trudnymi doświadczeniami z przeszłości, złą obsługą emocji czy zablokowanym wyrażaniem siebie w rodzinie lub w społeczeństwie. Dłogotrwała trudność w prawidłowej obsłudze własnych emocji, nagromadzenie blokad i uruchomione mechanizmy odcinania się od emocji doprowadzają do odczuwania pustki, braku zainteresowania wieloma rzeczami, z których wcześniej pojawiała się radość. Pojawiają się także problemy z relacjami z innymi ludźmi. To co wyłania się na pierwszy plan w takiej sytuacji to to, że największą trudność sprawia zrozumieniem własnych uczuć i emocji oraz ich prawidłowe komunikowanie światu.
Blokady emocjonalne w dużym nagromadzeniu mogą prowadzić do depresji, stanów lękowych czy nawet do izolacji społecznej. Rozwój i rozeznanie swoich emocji to kluczowy element zdrowia psychicznego, dlatego jeśli odczuwasz trudności w nawiązywaniu kontaktów emocjonalnych lub wyrażaniu swoich uczuć, warto szukać pomocy u specjalisty od pracy z emocjami.
Osoby z dużą ilością blokad emocjonalną często uczą się ukrywania swoich emocji, co prowadzi do kumulacji napięcia emocjonalnego i problemów zdrowotnych a nawet psychicznych w przyszłości. W terapii uwalniania blokad emocjonalnych stosujemy różne techniki pracy ze świadomością oraz z podświadomością i tą to między innymi uwalniające wizualizacje kierowane czy techniki oddechowe i wiele, wiele innych. Podczas takiej pracy resetujemy także dotychczasowy układ nerwowy i praktycznie stawiamy go na nowo aby w pełni pomóc pacjentowi pozbyć się blokad. Pomagamy także nauczyć się na nowo wyrażać i obsługiwać swoje emocje w sposób zdrowy.
Skąd się bierze blokada emocjonalna?
Blokada emocjonalna to stan, w którym tracisz zdolność do przeżywania i wyrażania uczuć w naturalny sposób. Na przykład, kiedy masz zablokowaną radość – nie umiesz jej odczuwać, wydaje Ci się głupia lub zbyt infantylna, abyś mógł ją przeżywać. Skąd się bierze problem zblokowanych emocji? Może mieć on wiele przyczyn. Sprawdź, czy któraś z nich nie dotyczy Ciebie.
Blokada emocjonalna może być u Ciebie spowodowana przez:
- traumy z dzieciństwa lub dorosłości,
- nieprawidłową obsługę emocji,
- braki w relacjach z innymi ludźmi,
- brak umiejętności radzenia sobie ze stresem lub ogólny brak równowagi i harmonii w życiu.
- Najczęstsze przyczyny blokady emocjonalnej to czynniki psychologiczne lub fizjologiczne, takie jak depresja, lęk, ciężkie choroby fizyczne lub urazy mózgu.
Blokada emocjonalna jest trudnym do zdiagnozowania problemem, ponieważ może mieć różne objawy, takie jak brak energii, ucisk w klatce piersiowej, nadmierne pocenie się, brak koncentracji czy mniejsza wydajność w pracy lub szkole. W celu rozwiązania tego problemu, konieczne jest wyleczenie jego przyczyn. Można to zrobić poprzez terapię u psychologa czy certyfikowanego trenera pracy z emocjami. Istotne jest też równoczesne leczenie odpowiednich chorób fizycznych lub psychologicznych. Takie całościowe podejście przyniesie Ci szybsze i bardziej zadowalające efekty.
Blokada emocjonalna - jak ją rozpoznać?
Blokada emocjonalna to zjawisko, które polega na zablokowaniu lub ograniczeniu wyrażania emocji. Jeśli masz blokadę emocjonalną (a nawet blokady emocjonalne, bo bywa, że mamy ich nawet 350!), najprawdopodobniej często nie jesteś w stanie wyrazić swoich uczuć i emocji. Taki stan może z kolei prowadzić do problemów w relacjach międzyludzkich.
Aby rozpoznać blokadę emocjonalną, zwrócić uwagę na kilka sygnałów. Osoby z licznymi blokadami preferują izolację – unikają kontaktu z ludźmi. Często wyglądają na zimnych i obojętnych. Mają trudności z nawiązywaniem bliskich relacji z innymi ludźmi. Często są także skłonne do narzekania i wyładowywania się na innych.
W przypadku blokady emocjonalnej ważne jest, aby ją jak najszybciej dostrzec i usunąć. Ponieważ nagromadzenie większej liczby blokad z czasem tworzy bagaż emocjonalny i staje się przyczyną dolegliwości bólowych i stanów chorobowych w organizmie Pomóc mogą sesje uwalniania blokad, rozmowy z zaufanymi osobami lub terapia psychologiczna.
Jak możesz się pozbyć blokady emocjonalnej?
Blokada emocjonalna jest tworzona przez Twój umysł, kiedy nie jesteś w stanie przetworzyć lub uwolnić przeżywanych emocji. Najczęściej nie masz świadomości, że konkretna sytuacja i emocje z nią związane wywołały u Ciebie blokadę emocjonalną. Aby pozbyć się blokady emocjonalnej, warto wziąć pod uwagę sesje u trenera pracy z emocjiami lub konsultację z psychologiem, ponieważ samemu trudno będzie Ci sięgnąć do sedna problemu i uwolnić wszystkie emocje, które utknęły w ciele. Jest to jednak równie ważne, co opieka medyczna.
Podczas terapii nie tylko usuwasz blokady, ale też uczysz się technik radzenia sobie z silnymi emocjami. Inną opcją jest rozmowa z bliską osobą lub warsztaty grupowe pracy z blokadami – tu obecność i energia innych może Ci ułatwić dostęp do zblokowanych emocji. Na co dzień ważne jest również podejmowanie działań, które pomogą Ci odzyskać równowagę emocjonalną, takich jak medytacja, joga, ćwiczenia oddechowe, czy też własne hobby.