Jak znowu czuć radość?

W czwartek 7 listopada miałam okazję samodzielnie poprowadzić spotkanie w „Kafce” u Gosi Ohme, gdzie opowiadałam o emocjach i przede wszystkim o tym, jak możemy na nowo nauczyć się czuć radość. Jeśli przegapiliście to spotkanie, możecie obejrzeć nagranie tutaj – KLIK.

Po co Ci radość?

Radość jest Ci potrzebna do zdrowego życia. Możesz żyć bez radości, ale nie mając dostępu do radości, nie masz dostępu do szczęścia. Radość powoduje, że wzrastasz i że Ci się chce. Radość daje zatem motywację, ale nie jest emocją przebudowującą.

Dlaczego nie czujesz radości jak kiedyś?

Najczęściej jako dzieci otrzymaliśmy nieprawidłową obsługę emocji. Być może Ty też często słyszałaś od najbliższych opiekunów sformułowania typu: „Co się tak głupio cieszysz?”, ” Nie ciesz się za dużo”. W wyniku czego, nauczyłaś się odcinania od swoich emocji – wszystkich. Ponieważ nie ma możliwości odcięcia emocji smutku, bez odcięcia emocji radości. 

Często również w procesie dysocjacji po przeżytej traumie odcinamy się od swojego ciała i emocji. Wtedy też ma miejsce odcięcie od radości.

Co zrobić, aby przywrócić radość?

Aby przywrócić radość mogą być potrzebne różne działania, w zależności od konkretnej osoby. Poniżej kilka przykładowych sposobów, dzięki którym możesz przywrócić w sobie radość:

Uwalnianie blokad emocjonalnych w organizmie. Po czym poznać, że masz blokady emocjonalne i na czym polega ich uwalnianie? O tym możesz przeczytać w innym artykule na blogu – TUTAJ

Przesunięcie sufitu dopaminowego. Co to jest sufit dopaminowy? To maksymalna ilość dopaminy, którą organizm wytwarza i która jest potrzebna do przeżycia. Sufit dopaminowy może być obniżony z różnych powodów, na przykład pod wpływem hamowania radości w dzieciństwie. Pracując z doświadczonym trenerem pracy z emocjami, możesz podnieść sufit dopaminowy. 

Praca z ciałem. Poniżej przedstawię Ci ćwiczenie na zaproszenie radości do ciała. Zachęcam do tego, abyś próbowała regularnie je wykonywać. Zobaczysz, że po jakimś czasie efekty Cię zaskoczą.

Zastanów się, która wczorajsza sytuacja byłaby dobrym powodem do odczuwania radości. To może być coś drobnego albo coś dużego. Nie chodzi o to, że czułaś/eś radość, ale dzisiaj na chłodno jak sobie myślisz o wczoraj, to jaki element mógł być powodem do czucia radości? Teraz wstań. Złap myślą tamto zdarzenie i zacznij lekko podskakiwać i ruszać się. Myśl w tym czasie o tym zdarzeniu. Na początku to będzie wydawać Ci się dziwne, ale potrzebujesz tej wibracji i energii, żeby przypomnieć swojemu ciału i przywrócić połączenie z radością. Najlepiej rób to ćwiczenie codziennie.

Radość jest emocją, która nie tylko daje nam poczucie szczęścia, ale także wspiera nasze zdrowie i motywację do działania. Niestety, wiele osób traci zdolność do jej odczuwania na skutek dziecięcych doświadczeń, traum czy ciągłego stresu.

Dobra wiadomość jest taka, że istnieją konkretne techniki, które mogą pomóc nam na nowo odnaleźć radość. Czasem wystarczy praca z ciałem, czasem potrzebne uwalnianie blokad emocjonalnych. Każdy z nas ma prawo do odczuwania radości – wystarczy pozwolić sobie na jej powrót do naszego życia.