Wakacje to często czas wyjazdów naszych dzieci na kolonie, do dziadków lub kogoś z rodziny. To moment, kiedy są one z dala od mamy i taty. A w związku z tym może (choć nie musi) pojawić się u nich tęsknota. Sprawdź, czy wiesz, skąd bierze się tęsknota i poznaj sposoby na to, jak pomóc dziecku poradzić sobie z tą emocją.
Skąd się bierze tęsknota dziecka?
Tęsknota to emocja złożona. Jej elementami składowymi mogą być smutek i żal. Pojawienie się tęsknoty jest jednocześnie związane z poczuciem przynależności (z tym, że mamy z kimś relację, ktoś jest dla nas ważny) i z odczuciem straty lub braku tej osoby. Jest nam wtedy smutno, że nie ma z nami kogoś, kto jest dla nas istotny.
Tęsknotę odczuwamy wszyscy. I dzieci. I dorośli. Każdy na swój sposób i na miarę swoich możliwości. To co możesz zrobić, już na starcie, to pokazać dziecku, jak prawidłowo obsłużyć tęsknotę. Dziecko samo z siebie nie będzie tego potrafiło i to, że tęsknota się pojawia, może się stać dla niego źródłem meta emocji na tęsknotę, którą będzie strach.
Dlatego bardzo ważne jest, abyś wcześniej pomógł dziecku oswoić się z tęsknotą i dał mu instrukcję obsługi tej emocji.
Jak pomóc dziecku poradzić sobie z tęsknotą?
Co możesz zrobić, aby przygotować Twoje dziecko na przeżycie tęsknoty?
Przede wszystkim sam potraktuj tęsknotę jak emocję, która jest ważna i potrzebna jak każda inna.
Tak jak pisałam wcześniej, wszyscy doświadczamy tęsknoty, więc nie staraj się na siłę chronić przed nią dziecka. Ona jest mu potrzebna. Bo jeśli nauczy się, że przychodzi tęsknota i wtedy może mu się pojawić smutek, łzy i ściskanie w sercu. Ale ta emocja mija i można ją przeżyć, to Twoje dziecko wyjdzie z takiej lekcji silniejsze i pewniejsze siebie.
Dlatego zanim dziecko po raz pierwszy wyjedzie na wakacje lub zostanie na noc poza domem:
- Porozmawiaj z nim o tym, że może pojawić mu się taka emocja, która nazywa się tęsknota.
- Powiedz mu, że tęsknota jest ok i że przychodzi wtedy, gdy jest się daleko od kogoś, kto jest dla nas ważny, kogo się kocha.
- Daj dziecku do zrozumienia, że tęsknota nie trwa wiecznie i że to uczucie, z którym może sobie poradzić, które mija.
- Ustalcie wspólnie, co dziecko może zrobić, kiedy pojawi się tęsknota.
W ramach tej strategii radzenia sobie z tęsknotą możesz np. zaproponować dziecku:
– przytulenie się do czegoś, co kojarzy mu się z domem (miś, kocyk),
– posłuchanie piosenki, która pomoże mu zmniejszyć tęsknotę,
– przywołanie w myślach lub na głos “słów mocy”, które mają mu przypomnieć, o tym, że jest kochane,
– wspólne bycie, popłakanie (gdy jesteś opiekunem takiego dziecka), bo tęsknota musi zostać przeżyta, a nie stłumiona (“Jutro Ci przejdzie”).
Możesz też spytać, co przynosi mu ulgę, gdy jest mu smutno. Może dziecko samo podpowie sposób na tęsknotę. Najistotniejsze jest to, abyś pomógł wypracować swojemu dziecku taki schemat w mózgu, w którym tęsknota będzie emocją, która przychodzi, ale też mija. I że pomimo tęsknoty można działać i życie się nie kończy, ale nadal trwa.
Buduj w swoim dziecku siłę mentalną krok po kroku, każdego dnia, bo ono uczy się z rozmów z Tobą, ale najbardziej uczy się z obserwacji, z tego jak Ty radzisz sobie nie tylko z tęsknotą, ale i z innymi emocjami.
Ja Kaczka,
Trener Mentalny emocji dzieci, młodzieży i dorosłych
biuro@beatakaczor.pl
Chcesz wiedzieć więcej o tęsknocie i tym, jak sobie z nią radzić?
Sprawdź webinar „Dziecko bardzo tęskni! Jak reagować i jak sobie radzić? – praktyczny przewodnik”.
Chcesz lepiej rozumieć swoje własne emocje i prawidłowo je obsługiwać?
Dołącz do warsztatów online “Rozumiem moje emocje”.