Słyszysz trener pracy z emocjami i zastanawiasz się co to w ogóle za zawód? Czym
zajmuje się taka osoba i jak zdobyć kwalifikacje, które pozwalają na taką pracę? Przeczytaj o tym więcej w artykule.
Co to za zawód – trener pracy z emocjami?
Świat rozwija się w zastraszającym tempie, w związku z tym nieustannie powstają nowe zawody. Nasz ustawodawca nie nadąża za tym rozwojem, dlatego niektóre istniejące zawody nie mają jeszcze ustanowionego swojego kodu. Takim zawodem jest właśnie trener pracy z emocjami, ale nie tylko! Dotyczy to również m.in. zawodu trenera umiejętności społecznych, który jest już powszechnie znany i akceptowany, czy zawodów z obszaru IT. Potrzeby rynku biznesowego są tak duże i na tyle dynamicznie się zmieniają, że prawo za nimi nie nadąża.
Czym zajmuje się trener pracy z emocjami?
Trener pracy z emocjami jest kimś pomiędzy psychoterapeutą, coachem i trenerem mentalnym. Zajmuje się wyłącznie emocjami. W wielu przypadkach klient potrzebuje pracy
wyłącznie z tym wąskim aspektem, ale równie często praca z emocjami jest łączona z psychoterapią czy leczeniem psychiatrycznym.
Jak pracuje trener pracy z emocjami?
Twoje wcześniejsze doświadczenia i kwalifikacje zawodowe mogą być bardzo przydatne w pracy jako trener pracy z emocjami. Możesz łączyć to na przykład z coachingiem lub treningiem mentalnym. Dzięki temu spektrum Twojej pracy będzie dużo szersze i efektywniejsze.
Trener pracy z emocjami jest zawodem natury pomocowej. W swojej pracy możesz prowadzić szkolenia, warsztaty i podczas takich zajęć pokazywać i uczyć, jak obsługiwać emocje, po co w ogóle są emocje i jakie są ich poszczególne funkcje. Możesz również prowadzić indywidualne sesje, podczas których zajmiesz się usuwaniem blokad emocjonalnych, ustawianiem układu nerwowego w aspekcie emocjonalnym.
Jak zostać trenerem pracy z emocjami?
W Polsce jest tylko jedna możliwość zostania trenerem pracy z emocjami – udział w kursie certyfikacyjnym na trenerów Neuroscience and Epigenetics trainer of emotions u Beaty Kaczor. Kurs certyfikacyjny trenera pracy z emocjami spełnia wymogi kursu podnoszącego kwalifikacje z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Po zakończeniu szkolenia uzyskujesz certyfikat oraz zaświadczenie MEN, wystawiane przez Niepubliczne Centrum Kształcenia Ustawicznego Orinoko oraz Pracownię Badań nad Emocjami.
Wiedza w kursie oparta jest na medycynie konwencjonalnej oraz najnowszych doniesieniach w obszarze psychologii np. laureata Nagrody Nobla – Daniela Kahnemana (praca z jaźnią pamiętającą i jaźnią poznaniową).
Oparta jest również o neurologię, biologię, psychiatrię i epigenetykę.
Kurs oparty jest również o wiedzę z terapii poznawczo-behawioralnej, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, coachingu ICS oraz terapii pracy z ciałem Lowena, Labana i Weroniki Sherborne.
Jak widzisz, mimo braku (jeszcze!) kodu zawodowego, zawód trener pracy z emocjami opiera się na twardych badaniach i potwierdzonej badaniami wiedzy.